Blockchain Blok Zincir Nedir Avantajları Nelerdir

Son dönemde adından sıksa söz edilen gözde yatırım araçlarından olan ve kripto-para borsalarının kullandığı blockchain yani Blok Zincir teknolojisi hakkındaki bilgileri Bilginler.Net olarak sizlerle aktarmaya çalışacağız. Bu yazımızda Blockchain Blok Zincir Nedir Avantajları Nelerdir konulu makalemizi inceleyelim.

BlockChain Nedir

Blockchain  ( Blok Zincir )Nedir?

Blok zincir, bütün kripto para birimlerin de yapılan işlemlerin kaydedildiği, muhasebesinin tutulduğu bir yerdir.  Bu zincirde daha önce yapılan işlemlerin hangi cüzdanlar arası yapıldığı, ne kadar yapıldığı tarzında bilgileri bulabilirsiniz. Fakat kişilere ait bilgilere ulaşamazsınız.

Gün içerisinde kripto para piyasasında birçok işlem yapılmaktadır. Bu işlemler doğrultusunda her 10 dakikada bir blok zincirde yeni bir blok oluşmaktadır.

Blockchain (Blok Zincir) Neden Güvenlidir?

Blok zincirlerin bize sağlamış olduğu en büyük avantaj ise güvenliğidir. Güvenlik bakımından kendisine güvenen bu sistemde yapılan işlemler bir defa kaydedildikten ve onaylandıktan sonra değiştirilemez veya silinemez. Her blok birbirini oluşturduğu için bu tarz işlemler yapmak mümkün değildir. 

Blockchain ( Blok Zincir) Avantajları Nelerdir?

  • Geleneksel muhasebe sisteminde yapılan işler çok karışık, bulunması zor ve maliyetli yüksektir. Fakat blok zincir ile yapılan işlemlerde işlemler basit ve maliyeti düşüktür. Bununla orantılı olarak işlemlerin basit olması fazladan eleman çalıştırılmasına gerek duyulmayacak ve az eleman ile çok iş yapılmasını mümkün kılacaktır.
  • Otomatik bir yapısı olan blok zincir, diğer yöntemlere göre oluşan hataları azaltıp, minimuma indirecektir.
  • Blok zincir de işlemler çok hızlı olması dolayısıyla yapılan işlemler hızlı bir şekilde ger8-çe8-kleşecek ve işlem gecikmesi gibi sorunların önüne geçilecektir.

BlockChain

Blockchain (Blok Zincir) Sisteminden En Çok Yararlanacak Kurumlar Nelerdir?

Blok zincirleri en çok kullanacak meslek grupları şunlardır:

  • Muhasebe
  • Bankacılık
  • Büyük işletmeler
İlginizi Çekebilir :  Nobel Kimya Ödülü Nedir Ve Tarihi Hakkında Bilgiler

Yukarıda saydığım avantajları göz önüne aldığımız zaman bu saymış olduğum meslek grupları için blok zincir bulunmaz bir nimet diyebiliriz. Fakat şuanda birçok şirket, devlet bu konu üzerinde çalışmalar yapmaktadır. Kripto para birimlerinden çok devletler blockchain sistemini benimsemişlerdir. Bu konu üzerine ciddi derecede yatırımlar yaparak sistemi daha iyi daha elverişli ve kullanılabilir hale getirmek istemektedirler.

İlginizi çekebilecek olan diğer Kripto Para makaleleri ve Kripto Para tanıtımları için lütfen linke tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ