Bitcoin Nedir ve Ne İşe Yarar Temel Düzeyde Bilgilendirme

Son 1 yıldır finans piyasalarının gündeminde üst sıralarda yer alan bir konu var ki o da hemen hemen hepimizin kulağına bir şekilde çarpan Bitcoin ve kripto paralar meselesi. Aslında konunun büyük bir bölümü teknik bilgiler içerdiği için; genel anlamda yapılan paylaşımlarda konuyu tam olarak anlayabilenlerin sayısı oldukça sınırlı düzeyde. Bilginler.net olarak sizlere konuyu biraz daha anlaşılabilir hale getirerek, Bitcoin Nedir ve Ne İşe Yarar sorularına temel düzeyde cevaplar verip, her kesimin anlamasını amaçlamaya çalıştık. Şimdi sırasıyla devam edelim.

Bitcoin Nedir Temel Düzeyde Bilgilendirme

Bitcoin Nedir

Bitcoin’in tanımını bir cümle ile yapacak olursak; belli bir değeri olan, farklı hesaplara (cüzdan) transfer edilebilen bir para birimidir diyebiliriz. Her ne kadar para birimi olsa da; elle tutulur, yani banknot şeklinde bir karşılığı olmaması nedeniyle para birimi ya da emtia olarak kabul etmeyen kesimler de bulunmaktadır. Ancak uzmanlar tarafından yapılan açıklamalar, önümüzdeki yıllarda Bitcoin ve diğer kripto para birimleri ile ödeme yapılabilmesi yani para gibi kullanılabilmesi mümkün olarak görülmektedir. Kripto Para Nedir Tüm Yönleri İle Detaylı Anlatım İçin Lütfen Linke Tıklayınız.

Bitcoin Nasıl Bir Teknoloji Kullanır

Aslında bu kripto paradan ziyade yaşadığımız asıl devrimin müsebbibi Blockchain dediğimiz blok zincir teknolojisidir. Dolayısıyla kripto para birimini anlamadan önce blockchaini de anlamak gerekir. Daha yalın bir bir şekilde izah edecek olursak; Blockchain, içeriğinde veriler bulunan blokların bir araya gelmesi sonucu ortaya çıkan bir ağdır diyebiliriz. Bitcoin için ise; Blockchain ağında, finansal açıdan kurulmuş olan Uçtan Uca Elektronik Ödeme Sisteminin en önemli enstrümanıdır diyebiliriz. Bitcoin dışında; Ethereum, Ripple, Stratis, NEO, Stellar, vs. gibi bir çok alternatif kripto para birimi bulunmakta, bunlar da benzer şekilde blockchain sistemini kullanmaktadır. Her geçen gün sayıları artan bu kripto paralara Alt coin denmektedir.

İlginizi Çekebilir :  Akika Kurbanı Nedir Ne Zaman Ve Neden Kesilir

Blockchain

Bitcoin Yasal mıdır

Ülkemiz insanlarının en çok merak ettiği hususlardan birisi de; Bu kripto paranın yasal olup olmadığı konusudur. Bu noktada; ülkemizde bu hususta herhangi bir yapılmış yasal düzenleme bulunmamaktadır. Dolayısıyla kripto paralar için yasal değildir demek bu aşamada mümkün değildir. Ancak; BDDK tarafından Bitcoin’in fiyatındaki sert artış ve düşüşlere binaen bu konuda uyarıda bulunulmuştur.

Bitcoin İle Alışveriş Yapılabilir mi

İnsanların en çok merak ettiği bir diğer husus ise; Kripto paralar ile herhangi bir alışveriş yapılıp yapılamayacağı hususudur. Dünya genelinde Bitcoin ile alışveriş yapabileceğiniz işletmelerin yanı sıra e-ticaret siteleri dahi bulunmaktadır. Maalesef bitcoin fiyatının değeri oldukça volatil olduğu için bu işletmelerin sayısı biraz daha sınırlıdır. Ancak fiyat konusunda yaşanacak regülasyon yaşanması sonrasında bu sayının her geçen gün artacağı konusunda uzman yorumları da bulunmaktadır.

Bitcoin’in Fiyatı Daha da Artacak mı

Yatırımcıların asıl ilgi duyduğu konulardan birisi de Bitcoin’in değeri meselesidir. Bundan yaklaşık 1- 1,5 yıl öncesine nazaran fiyatını 20 – 25 e katlayan bu kripto para rekor seviye olarak 20 bin doları görmüştür. Sonrasında ise 6 bin dolar bandına inmiş ve halen piyasasındaki volatil durum devam etmektedir. Uzun vadede fiyatının artacağını düşünen uzmanların yanı sıra, asıl değerinin daha aşağılarda olduğunu savunanlar da mevcuttur. Dolayısıyla finans piyasalarının henüz yeni bir enstrümanı olan bu kripto paranın fiyatı ile ilgili net bir yorum yapmak mümkün değildir.

Bitcoin Fiyatı Artacak Mı ?

 

Yazımızda belirttiğimiz hususlar tamamen bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir yatırım tavsiyesi içermemektedir. Yatırım konusunda nihai kararın, tarafınızca yapılacak araştırmalar sonucunda, özgür iradeniz ile verilmesi, sizin adınıza en doğru karar olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ