Bitcoin Cash Nedir Neden Geliştirildi Ve Bitcoinden Farkları

Bitcoin Cash Nedir?

Bitcoin Cash, Bitcoin’e alternatif olarak ortaya çıktı ve şuanda piyasada bulunan önemli kripto para birimlerinden biri haline gelmiştir. Bitcoin Cash’in kurucuları, orijinal Bitcoin ağındaki işlemlerin bekleme süresinin ve işlemlerdeki maliyetlerin artışıyla mücadele etmek için 1 Ağustos 2017’de alternatif bir kripto para birimi yarattı. Bitcoin Cash, blok başına işlenebilecek işlem sayısı arttırmaktadır.

Bitcoin Cash Nedir

Bitcoin Cash Neden Geliştirildi?

Bitcoin’de ölçeklenebilirlik problemi olduğu bilinmekte. Kripto para birimi değer kazanıp, popülerlik kazandığı için, ağda gerçekleşen işlem sayısı da bir o kadar artmaktadır. Kendi yazılım sınırlarını zorlasa da işlemlerde gecikme sorununu çözememiştir.

Asıl sorun, Biticoin’in bir bloğun büyüklüğü ve işlem bilgilerinin depolandığı yere bir sınır koymasıdır. Şuanda Bitcoin de her blok 1MB boyutundadır.

Yeni bir para birimi oluşturmaya karar vermeden önce, Bitcoin Cash’in arkasındaki insanlar blok büyüklüğünde bir artış için orijinal Bitcoin topluluğuna başvurdular. Buradan olumlu bir sonuç çıkmadı.

Bu soruna çözüm olması niteliğiyle çatal biciminde yolların ayrılması karar verildi. Orijinal Bitcoin, 1 MB’lık blok sınırı ile var olmaya devam edecektir. Buna ek olarak, 8 Bit blok limitiyle yeni Bitcoin alternatifi, Bitcoin Cash piyasaya çıkartıldı. Eğer çataldan önce hesabınızda bitcoin varsa bu Bitcoin kadar Bitcoin Cash aldınız.

Teknik olarak neredeyse aynı olsa da, iki ağ birbiriyle değiştirilemez

Sonuç olarak, Bitcoin Cash, Bitcoin’den farklı bir döviz kuru oranına sahiptir ve tüm cüzdanlar ve borsalar, piyasaya sürüldüğünde Bitcoin Cash’i desteklememektedir. Yine de, 1 Ağustos’taki günün sonunda, Bitcoin Cash piyasa kapsayıcılığı açısından dünyanın en değerli üçüncü kripto para birimi olmuştur. 17 Haziran 2018 tarihi itibariyle ise 4. En büyük kripto para birimidir.

Bitcoin Cash Madenciliği

Eğer Bitcoin Cash’e inanıyorsanız, ağı desteklemenin ve aynı zamanda biraz Bitcoin Cash kazanmak istiyorsanız, tek yapmanız gereken madenciliğini yapmaktır.

Madencilik esas olarak, karmaşık matematiksel bulmacaları çözme sürecidir. Her kripto paranın en önemli kısmı madencileridir. Çünkü madenciler işlemleri yasallaştırmanın yanı sıra piyasaya yeni kripto para birimi çıkartma konusunda önemli bir rol üstlenmişlerdir.

Madenciler, başarılı bir işlem bloğu çıkarmak için önemli ödüller alırlar. Bitcoin Cash ağında, ödül şu anda blok başına 12.5 BCH’dir.

İlginizi Çekebilir :  Bitcoin ile Alışveriş Yapabileceğiniz Türk Siteleri Hangileridir

2018’de, Bitcoin Cash madenciliğinde önemli kazançlar elde etmek için, önce özel madencilik ekipmanına para yatırmanız gerekecek. Eskiden böyle bir durum yoktu, popülerlik kazandıkça yatırım seviyeleri yükselmeye başlamıştır.

Bitcoin Cash Madenciliği Bitcoin Madenciliğinden daha karlı mı? 

Bitcoin ve Bitcoin Cash madencilik süreçleri birbirine çok benzese de birkaç temel farklılıkları bulunmaktadır. Her şeyden önce, Bitcoin Cash’in blok boyutu sınırı 8 MB, Bitcoin ise sadece 1 MB’dir.  Tabii ki, daha büyük bloklar daha fazla hesaplama gücü ve ek olarak, çıkarılmak üzere daha fazla yatırım gerektirecektir. Öte yandan, büyük bloklar, madenci için toplanacak daha fazla işlem ücretini içerir.

Bitcoin Cash Madenciliği İçin Donanım 

Bu günlerde madencilik, ancak ASIC madencisine, madencilik amacıyla inşa edilen özel bilgisayarlara yatırım yapıyorsanız karlı olmaktadır. Fiyatın yanı sıra, madencilik karması oranını ve elektrik tüketimini dikkate almanız gerekecek. Aşağıda, şu anda mevcut olan en iyi ASIC madencilerinin bazılarının karşılaştırmalı bir tablosu bulunmaktadır.

Karşılaştırmalı Tablo

Bitcoin Cash Madenciliği İçin Yazılım 

Bitcoin Cash madenciliği için kullanılabilecek çok fazla birbirinden farklı program var, ancak b en popüler iki tanesi CGminer ve BFGminer‘dir.

Eğer bu iki programın komut satırı arayüzü sizin için çok karmaşıksa, o zaman CGminer veya BFGminer yazılımı için bir sarıcı görevi gören ve hem yalnız hem de havuzlanmış madencilik için kullanılabilen EasyMiner’i kullanabilirsiniz.

Daha önce bahsedildiği gibi, yazılım seçiminiz donanımınızdan etkilenecektir, bu yüzden sahip olduğunuz madenci ile uyumlu programları aramanız tavsiye edilir. Ayrıca, eğer bir havuzda madencilik yapıyorsanız, kendi özel yazılımlarına sahip olacaklar.

Bitcoin Cash Madenciliği Havuzları 

Şuanda en büyük Bitcoin Cash madencilik havuzları şunlardır:

 • BTC.com
 • F2Pool
 • ViaBTC
 • bitcoin.com
 • AntPool
 • BitClub
 • BTC.top

Bitcoin Cash Bulut Madenciliği 

Bitcoin Cash madenciliğine yatırım yapmak ve kendi donanımınızı yönetme zorluğundan kaçınmak istiyorsanız, bulut madenciliği sizin için bir alternatiftir. Basit bir ifadeyle, bulut madenciliği uzak veri merkezlerinden paylaşılan bilgi işlem gücünün kullanılmasını gerektirir. Gürültülü ve enerji tüketen madencilik donanımları satın almanıza gerek olmadığı için süreci büyük ölçüde basitleştirir.

Teorik olarak, tüm yapmanız gereken bir sözleşme satın almanız, ayrıca iletişim için bir bilgisayar ve isteğe bağlı yerel Bitcoin Cash cüzdanınız olmasıdır.

Bitcoin Cash

Bitcoin Cash Satın Alabileceğiniz Türk Borsalar

Aktif bir şekilde Türk Lirası üzerinden Bitcoin Cash alabileceğiniz borsalar şunlardır:

 • Sistemkoin
 • Vebitcoin
 • Ovis
 • Koineks
 • Koinim

İlginizi çekebilecek diğer Kripto Para Makaleleri ve Açıklamaları için lütfen linke tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ