Bisiklet Sporu Nedir Nasıl Yapılır Ve Kuralları

Bisiklet Sporu Nedir?

İki tekerlekli bisiklet gelişmeye başladıkça farklı spor dalları ortaya çıkmaya başladı. Onlardan birisi olarak bisiklet sporu karşımıza çıkıyor. Bu sporu hem erkekler hem de kadınlar gönül rahatlığıyla yapabilir. Cinsiyet ayrımı yapılmaksızın yapılabilen spor dalının en eğlenceli yanlarından birisi de yaparken keyif almanızı sağlıyor olmasıdır. Sağlıklı ve rekabeti yüksek bir spordur. Hemen herkes bisiklet sporunu yapabilir. Özellikle son dönemde ülkemizde de epeyce yaygınlaşan bir spor olmayı başarıyor. Öncelerde bu spor Avrupa’da daha yaygın olurken ülkemizde de vatandaşlarımızın ilgi duyarak yaptığı spor oldu. Bisiklet sporu yaparken şehir bisikleti, dağ bisikleti, yarış bisikleti gibi bisiklet türleri gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Bisikletin icadı ile oluşmuş bu spor oldukça zevklidir. Her yaştan grup deneyebilir.

Bisiklet Sporu Nedir

Bisiklet Sporu Nasıl Yapılır?

Bisiklet sporunu yapmak istiyorsanız ilk olarak hız ve aerodinamik olarak tasarlanmış özel bisiklete sahip olmanız gerekir. Bisiklet sporunda günlük yaşantınızda kullandığınız bisikleti kullanmamalısınız. Bu sporu özel yapan unsurlardan birisi de hız faktörünü ortaya çıkararak rekabet duygusunun yaşanmasını sağlamak olacaktır. Özellikle spora başlamadan önce nelere dikkat etmelisiniz gibi bilmeniz gereken detayları öğrenmeniz gerekecektir. Gelişigüzel şekilde sporu yapmamanız gerekir. Önce spor hakkında bilgiye sahip olmanız gerekir. Öğreneceğiniz bilgiler neticesinde size uygun olup olmadığını daha iyi anlayabilirsiniz. Bisiklet sporunu yapacak kişiler kask ve dizlik bulundurması gerekiyor. Yarışa başladığınız andan itibaren dizlik ve kaskı mutlaka kullanmanız gerekir. Çünkü bisiklet sporunda hız önemli olduğundan dolayı doğal olarak oluşabilecek risk durumları da minimize edilmesi gerekmektedir.  Profesyonelliğe geçişten önce sık sık antremanları yapmanız ve kendinizi bu konuda daha iyi şekilde geliştirmeniz gerekir. Bisiklet sporunda yarışlara katılmak için ir bisiklet takımı ile anlaşma içerisine girmeye çalışabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir :  Badminton Nedir Tarihçesi Ve Diğer Bilinmesi Gerekenler

Bisiklet Sporunun Kuralları

Pist ve yol yarışı olarak her ne kadar iki ana gruba ayrılmış olsa da bisiklet sporunun kuralları gözünüzde büyütülmeyecek kadar basittir. Bitiş çizgisini ilk geçen bu yarışın kazananı olur. Bisikletin ölçülerinin ise uzunluğu maksimum 2 metre, genişlikte ise maksimum 50 metre olması gerekmektedir. Bisiklet sporu yarışında grup şekilde hareket edilmesi gerekir. Uzun bir yolculuk olacağından dolayı su takviyesi yapılması gerekir.

Bisiklet Sporu Kuralları

Pist yarışında oval şekilli olarak yarışa başlanır. Turun uzunluğu ise  1- 80 km arasında değişiklik gösterebiliyor. 90 cm içerisine çekilmiş olan bölüm ise rmızı şerit ise sürat yarışçılar tarafından kullanılır. Uzun mavi çizgi ise, uzun mesafe yarışmacılarının kullanacağı alan olmalıdır. Eğer ki yol yarışlarına katılacaksanız mutlaka zaman sınırlaması olması gerekmektedir. Bisikletin çıkış noktasından peşpeşe hareket edilerek varış noktasına gelinmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Baris dedi ki:

    Teşekkürler:)

BİR YORUM YAZ