Bilek Güreşi Nedir Ve Bilek Güreşi Kuralları Hakkında Bilgiler

Bilek Güreşi, kuvvet, direnç ve teknik gerektiren sert bir spordur. Bu yazımızda Bilek Güreşi Nedir Ve Bilek Güreşi Kuralları Hakkında Bilgiler konulu makalemizi inceleyeceğiz.

Bilek Güreşi Nedir

Bilek Güreşi Nedir?

Dünyada bilinen ve bilinmeyen bir çok spor dalı mevcuttur. Bu spor dallarının bazıları günümüze kadar ulaşmış bazıları ise ulaşamamıştır. Bunlardan bir tanesi de hala günümüzde oynanan, yarışmaları ve müsabakaları düzenlenen bilek güreşidir. Dünya üzerinde bu branş üzerine yapılmış olan ilk organizasyon California’da yapılmıştır. California’nın Petaluma şehri içerisinde yer alan Gilardi’nin salonunda düzenlenen bu yarışmayı Bill Sonbranes organize etmiştir.

Bilek Güreşi Federasyonları

Her spor dalında olduğu gibi bilek güreşinin de kendisine has ve özel kuralları vardır. Bu kurallar çerçevesinde düzenlenen organizasyonlar ve etkinlikler federasyonlar tarafından da desteklenmektedir.  Dünya üzerinde yaklaşık yüzden fazla ülkede bu spor yapılmakta ve Dünya Bilek Güreşi Federasyonuna üye olan ülkelerin sayısı da hızlıca artmaktadır. Ülkemizde ”Türkiye Vücut Geliştirme Fitness Bilek Güreşi Federasyonu” bu yarışmaları organize etmektedir.

Bilek Güreşi Kuralları

Bilek güreşi, teknik ve kol kuvveti gerektiren, bunun için de dirençli, sert, zor ve sabırlı bir çalışma isteyen spor dalıdır. Yine hemen hemen her spor dalında olduğu gibi bir hakem eşliğinde yürütülen bu spor dalı içerisinde hakemin işareti ile oyun başlar ve yine hakemin işareti ile oyun bitmiş olur.

Bu branş sporcuları hakemin komut vermesi beklemek zorundadır. Hakemin başla komutu verilmeden önce sporcular kesinlikle rakiplerinin koluna baskı uygulayamazlar. Sporculardan herhangi birinin ya da ikisinin masanın üzerinde bulunan ve sporcuların dirseğini koyması istenilen alandan dirseklerini kaldırmaları ya da bu alandan dışarıya çıkartmaları kural ihlali sayılır. Maç esnasında iki kez faul yapmış olan sporcu karşılaşmayı hükmen kaybetmiş sayılır ve rakibi puanla kazanmış olur.

Bilek Güreşi

Her sporun kendisine has kuralları olduğu gibi bu spor dalının da kendisine has spor kuralları bulunmaktadır. Bu kurallar gereğince bilek güreşi karşılaşmaları yapılır ve kazanan da kaybeden de bu kurallara göre seçilmiş olur.

İlginizi Çekebilir :  İBAN Numarası Nedir Ve İban Numarası Nasıl Öğrenilir

Bu spor dalı, küçük yaşlardan büyük yaşlardaki insanlara kadar herkesin tutkuyla oynadığı, yarıştığı ve zevk aldığı bir spor dalıdır. Bu spor dalı diğer spor dallarına oranla dikkat gerektiren ve üzerinde yoğunlaşılması gereken bir daldır. Bu güç gerektiren sporu yapacak olanların kesinlikle belirli kuralları bilmesi gerekir ki aksi taktirde el, parmak, bilek ve kol içerisinde sakatlıklar yaşanabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ