Biatlon Nedir Biatlon Kuralları Ve Biatlon Nasıl Oynanır

Spor branşları tanıtımı ve ve bu branşların hakkında bilgi, yorum ve haberleri Bilginler ekibi olarak Spor bölümümüzde sizlere tanıtmaya çalışmaktayız. Bu makalemizde ise Biatlon Nedir Biatlon Kuralları Ve Biatlon Nasıl Oynanır inceleyeceğiz.

Biatlon Nedir

Biatlon Nedir

Biatlon, kayaklı koşu ile tüfekli atışın beraber aktif olduğu bir spor olarak bilinir. Sporun 18. yüzyıl İskandinavyası’na dayanan askeri terörün etkisiyle ortaya çıkmıştır: Askerlerin, uzun Norveç ve İsveç sınırı arasında devriye gezerken hızlı nişan almaları ve hızlı kayabilmeleri gerekmekteydi. Bireysel, sprint, takım, takip ve toplu biçimde çıkış etkinlikleri genel olarak olmaktadır. Tümü engelli olan parkurlardaki turlarda, yarışmayı ve atış mesafesindeki hedeflere ateş etmeyi gerektirmektedir. Biatlon erkeklerde 1960 senesinde, kadınlardaysa 1992 senesinde Olimpiyat sporu olarak kabul edilmiştir. Ayrıca, ilki 1958’te Avusturya’da düzenlenen bir organizasyon ve bir de Dünya Kupası etkinliği bulunmaktadır. Kayaklar, kayakçının boyundan en az olarak 4 cm kısa olmak zorundadır ve batonların boyu biatloncunun boyunu hiçbir şekilde geçemez. Giderek yaygınlaşan yaz biatlonunda ise, kayağın yerini kros koşuları alabilir.

Biatlon Kuralları Ve Nasıl Oynanır

Yarışmacı Profili

Biatloncular için en önemli olan nişancılık özelliğinin üst seviyelerde olmasıdır. Ayrıca, kayarken hızlanmak için gösterilmekte olan çabadan, soğukkanlı ateş etme duruşu konumuna gelebilmek, iyi bir konsantrasyon ve dikkat gerekmektedir.

Yarış başlangıçlarına genellikle belirlenmiş zaman periyotları ile katılan yarışmacılar skating stili ile kayar ve zamana karşı yarışırken, aynı zamanda mevcut hedefleri vururlar. Ateş ederken, ayakta durmak ya da yüzükoyun bir şekilde durmak, aslında genel olarak tercih edilir. Bir hedefi kaçırma durumunda ceza verilmektedir. Yarış mesafesi ve hedeflerin sayısına bağlı kalmaktadır.

İlginizi Çekebilir :  Teheccüd Namazı Nedir Nasıl Kılınır Ve Fazileti Nedir

Biatlon Kuralları

Hedefler

Siyah renkli olarak tasarlanmış elektronik hedefler, vuruldukları takdirde otomatik bir şekilde beyaz renk haline dönüşürler. Söz konusu olan bu hedeflerin ayakta ateş edilenleri 11,5 cm genişliğinde, yüzükoyun ateş edilenleri ise 4,5 cm genişliğinde olmaktadır.

Sprint Ve Bayrak Yarışlar

Erkeklerde 20, kadınlarda 15 km olan ana etkinlik bireysel olarak geçer ve dört ateş etme evresini içerisinde barındırmaktadır. Erkeklerde 10 km olan sprint, kadınlarda ise 7.5 km’dir ve iki atış evresinden meydana gelmektedir. Bayrak yarışlardaysa, dört biatloncunun her biri 6-7.5 km uzunluğunda kayar ve iki kez hedefe ateş eder. Takipteyse 10-12,5 km’den oluşan bir parkurda dört evre için durulur.

Poligon

Poligon, başlangıç ve gitiş çizgisinin yan tarafında yer almaktadır. Sıradan bir atış uzaklığı sağdan sola doğru bir şekilde numaralı olarak bulunur. 30 sayı vardır. Sol taraf ayakta durarak, sağ tarafta da yüzü koyun bir şekilde parkur devam eder.

Atış Takımı

Her bir yarışmacı sırtında 3,5 kg ağırlığında olan tüfekleri taşımaktadır. Bu tüfeklerin 5.6 mm’lik cephaneleri el ile doldurulabilir ya da 5 mermilik şarjörleri bulunmaktadır.

Biatlon Nasıl Oynanır

Hedef Dışı

Ateş etmeye başlamadan önce yarışçılar tamamen durmalıdır. Kalp atışlarını düzenlemek için, ateş etme alanına gelmeden önce birazcık da olsa yavaşlayabilir ve bu da başarıyı etkiler. Bir hedef kaçırılması halinde cezalar verilir. Bireysel etkinliklerde kaçırılan her hedef için, bir dakika duraklama cezası aktif olur.

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz bir diğer makalemiz olan Triatlon Nedir Nasıl Yapılır ve Aşamaları Nelerdir konulu yazımız için lütfen linke tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ