BES Bireysel Emeklilik Aracıları Lisans Belgesi Nedir Nasıl Alınır

Ekonomi ve diğer sektörler üzerine bilgi, belge ve haberleri Ekosektör bölümümüzde siz değerli takipçilerimize aktarmaya çalışmaktayız. Bu yazımızda ise BES Bireysel Emeklilik Aracıları Lisans Belgesi Nedir Nasıl Alınır konulu makalemizi inceleyelim.

BES Sertifikası Nedir

Kısaca BES Belgesi Nedir 

BES, Bireysel Emeklilik Aracıları Lisans Sınavı olarak bilinen bu sınav sigortacılık konusunda aracılık yapmak isteyen kişilerin kesinlikle sahip olması gereken belge için yapılan bir sınavdır. Bu sınav kişilerin bu işi yapmak için yeterli olup olmadıklarını ölçmek için yapılmaktadır. Sertifikayı alan kişilerin bu meziyetleri sahip olduklarını göstermeleri mümkün olur. Böylelikle yapılan işlerin çok daha sağlıklı ve güvenilir bir biçimde olması muhtemeldir. Bu sınava girmek isteyen kişilerin öncelikle sınavların tarihlerini ve başvurularını takip etmeleri gerekmektedir.

BES Belgesi Nasıl Alınır 

BES belgesi almak isteyen kişilerde aranan bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartları sağlayan kişiler bu sınava girerek sertifika alma hakkına sahip olabilirler. Bu sınava girebilmek için öncelikle üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren bölümlerinden mezun olunması yada bu okullardan öğrenci olarak devam ediliyor olması gerekmektedir. Lise mezunu olan kişilerin ise bu tarz bir işte 1 yıl boyunca çalışmış olması ve Müsteşarlığın verdiği eğitimlerde başarı ile geçmiş olması şartı aranır. Bu sertifikayı alacak olan kişinin sicilinde yüz kızartıcı bir suçtan yargılanmaması gerekmektedir. Sınava başvuran kişi sayısına göre yılda en az 2 kere gerçekleştirilen bu sınavların tarihlerini takip ederek şartları sağlamanız halinde sınavlara katılması hakkı kazanırsınız. Bu sınav için başvuruda bulunurken teslim etmeniz gereken bazı evraklar bulunmaktadır.

BES Sertifikası Başvuru Belgeleri

  • Fotoğraflı, her sayfası İmzalanmış bir başvuru formu
  • Mezuniyet durumunu gösteren onaylı bir form
  • Başvuru formunda bulunan fotoğraflardan ayrıca 1 adet daha vesikalık fotoğraf
  • Sınav ücretinin yatırıldığına dair TC kimlik numarasını içeren bir makbuz

BES Belgesi

Bu evraklarla sınav başvurusunda bulunarak sınava katılma hakkı kazanmış olursunuz. Bu sınava ilk kez katılacak olan kişiler için sınav ücreti 340 TL’dir. Sınavdan başarısız olan ya da başka sebepten sınavı iptal olan kişilerin tekrar sınava girmek için ödemesi gereken tutar ise 170 TL’dir. Bu tutarlar bankalara yatırılarak sınava girmek için başvuru işlemlerini gerçekleştirme imkanınız olur. Başvuru yapıldıktan sonra sınav tarihi hakkında bilgi almak için www.egm.org.tr adresinden TC kimlik numaraları ile sorgulama ekranından bilgi alabilirler. Sınava girmek için ihtiyacınız olan sınav giriş belgesini bu sorgulama ekranlarından çıktı alarak elde edebilirler. Sınava girerken giriş belgesi ile birlikte kimlik belgesi yanlarında bulunması gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir :  Bitcoin ile Alışveriş Yapabileceğiniz Türk Siteleri Hangileridir

BES Belgesi Ne İşe Yarar

Bireysel emeklilik konusunda aracılık yapacak olan tüm kişilerin bu belgeyi alması şarttır. Devlet bu sınav ile kişiler meslek ile alakalı yeterliliklerini sınamayı amaçlar ve bu sınavdan başarılı olamayan kişilerin bu işi yapmasına imkan yoktur. Bu işi yapmak isteyen herkesin bu sınava girerek başarılı olması ve Hazine Müsteşarlığının görev ve yetkilendirmesi ile kurulan Emeklilik Gözetim Merkezi A.Ş. tarafından verilen bu belgeye sahip olması gerekmektedir. Kişilerin kariyerleri ile ilgili hedeflerinde bireysel emeklilik aracılığı var ise devlet bu belgeyi şart koşmaktır.

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz bir diğer yazımız olan SEGEM Belgesi Nedir Kimler Alabilir Ve Ne İşe Yarar konulu makalemiz için lütfen linke tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ