Benjamin Franklin Kimdir Hayatı Ve Bilime Katkıları

Dünyada ve ülkemizde bilim, sanat, ekonomi ve diğer alanlarda ün yapmış önemli şahsiyetleri Bilginler.net ekibi olarak Tanıyalım bölümümüzde siz değerli takipçilerimize aktarmaya çalışmaktayız. Bu yazımızda ise Benjamin Franklin Kimdir Hayatı Ve Bilime Katkıları konulu makalemizi inceleyelim.

Benjamin Franklin Kimdir

Benjamin Franklin Kimdir

Benjamin Franklin, Amerika için son derece önemli isimlerin başında gelmektedir. Başta siyasi kimliğiyle tanınan Franklin, aynı zamanda mucit, yazar, bilim adamı, diplomat ve felsefecidir. 84 yıl hayatta kalan Benjamin Franklin 1706 yılında Boston’da doğmuş ve 1790’da Philadelphia’da ölmüştür.

Benjamin Franklin Hayatı

Kalabalık bir ailenin 10. Çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. İlk olarak 12 yaşında çalışmaya başlayan Franklin, bir baskı atölyesinde çıraklık yapmıştır. Bu yıllarda edebiyat hakkında bilgi sahibi olan Franklin, yazarlığa ilk adımını da bu şekilde atmıştır. 1730’lu yıllarda çalışmalarını geliştiren Amerikalı, bir gazete sahibi olarak meslekte zirveye çıkmayı bilmiştir. Bu süreçte kendi gazetesinde yazılar da yayımlayan Franklin, felsefe siyaset ve edebiyat üzerine yoğunlaştı.

1736’da siyasete girmeye karar veren Franklin, Philadelphia eyaletinde meclis sekreteri oldu. 1750’de eyalet meclisine seçilen ünlü isim birçok alanda derin mücadeleler verdi. Siyasette aktif olarak yer aldığı yıllarda fizik alanındaki gelişmeleri de takip eden Franklin, elektrik yükünün korunumu ilkesini ortaya atmıştır. Aynı zamanda geliştirdiği çalışmalarla birlikte modern paratonerin temelini oluşturmuştur.

O dönemde Amerika’daki sömürge olaylarına karşı bir tutum izleyen Franklin, 1757’de bu uygulamalara karşı gelerek sömürülenlerin desteğini almayı bildi. 1772’de Amerikan kongresine milletvekili olarak atanan Franklin, bu yıllarda adından çokça söz ettirecek bir gelişmeye imza attı. 1776’da bağımsızlık bildirgesini Thomas Jefferson ve John Adams’la birlikte hazırlayan isim, Amerikan Bağımsızlık Savaşı’nın sembol isimlerinden birisi haline geldi.

İlginizi Çekebilir :  İktisat Biliminin Babası Adam SMİTH Kimdir

Hayatını özgürlük ve barış için adayan Franklin, uğruna hayatını harcadığı bu yolda 84 yaşındayken öldü.

Franklin Bilime Verdiği Katkılar

Franklin’in bilime verdiği en büyük katkı, modern paratoneri icat etmesiydi. Elektrik akımını tek bir noktaya toplayabileceğini öğrenen Franklin’in bu buluşu, birçok fiziksel gelişmenin de altyapısını oluşturdu.

Benjamin Franklin’in bilime verdiği katkılardan birisi de elektrik akımının pozitif ve negatif yük taşıdığını ispat etmesiydi. Böylelikle enerji için yeni bir kilometre taşını daha oluşturmuş oldu.

Son olarak Benjamin, “Cam Armonica” isimli bir enstrümanı da icat eden önemli bir isimdir.

Tarihe Geçmiş Önemli Sözleri

Benjamin Franklin, insanlık tarihine birçok özlü söz bırakmıştır. Söyledikleriyle güncel hayatın temellerini atan Franklin’in en önemli sözleri şu şekildedir;

“İnsanlar paranın sahtesini yapar, para ise insanı doğrudan sahteleştirir.”

“Delilik, bir şeyi her seferinde yapıp farklı sonuç beklemeyi ummaktır.”

“Bu dünyada kesin olan bir şey varsa o da ölüm ve vergidir.”

“İnsan kendisinden daha fazla kime kanabilir ki?”

“Bir şeyi görmek kolaydır ancak önceden görmek oldukça zordur.”

“Hırs ile mutluluk yan yana gelemeyecek iki özelliktir.”

“İnsanlar daim kahraman olamayabilirler ancak her zaman insan olabilirler.’’

“İyi mazeretler bulmayı başaranların, başka şeyler başarabildiği çok nadiren görülür.”

Benjamin Franklin

Ölümü

Benjamin Franklin, yaşlılığa bağlı nefes darlığı ve kronik akciğer problemleri nedeniyle 84 yaşında hayata gözlerini yumdu. Philadelphia’dan kalkan cenazesine tam 20.000 insan katıldı. Bu, o döneme göre oldukça büyük bir sayıydı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ