Badminton Nedir Tarihçesi Ve Diğer Bilinmesi Gerekenler

Dünyadan ve Ülkemizden spor hakkında bilgi ve haberleri Bilginler.net olarak Spor bölümümüzde siz değerli takipçilerimize aktarmaya çalışıyoruz. Bu yazımızda ise Badminton Nedir Tarihçesi Ve Diğer Bilinmesi Gerekenler konulu makalemizi inceleyelim.

Badminton Nedir

Badminton Tarihçesi

Spor dalları arasında olan Badminton; yapımı kaz tüyünden olan bir top ve raket ile oynanan bir oyundur. Badminton ‘un tarihi 5. yüzyıl kadar uzanmaktadır. Çinliler tarafından oynanan Ti Jian Zi oyunundan geldiği tahmin edilen Badminton oyunu aynı zamanda 19. yüzyılda Hindistan’da poona adı verilen bir oyunla da benzeşmektedir. İngiliz Subayların vasıtasıyla ülkeye gelen oyun 1860 yıllarında oynanmaya başlanmıştır. Bu oyunu ilk kez Beauford Dükü’nün kızlarının oynadığı söylenmektedir.

Hemen hemen her yaşatan insanın kolaylıkla oynayabileceği bir oyun olan Badminton’un kuralları koyan ilk kişi J.L. Baldwin’dir. Oynanmaya başlama tarihinden yaklaşık dört yıl sonra ilk badminton kulübü kurulmuş ve kurallarının belirlenmesi ile insanlar tarafından da oynanmaya başlanmıştır. Oyunun dünya üzerinde yayılması ve uluslararası olması sonucunda 1934 yılında Uluslararası Badminton Fedarasyonu kurularak Badminton ayrıca bir önem kazanmıştır. Oyunda genel olarak başarı gösteren iki ülke Endonezya ve Çin’dir.

İlk kez gösteri sporu olarak 1972 yılında Münih oyunlarında olimpiyatlarda oynanmıştır. Birkaç kez oynanmayı denenen oyun 1988 yılında Seul’de 1992 yılında ise Barselonada oynanmıştır. Esas spor niteliğiyle ilk oynanması Barselonada gerçekleşmiştir. Tarihinde ilk oynandığı zamanlar ki orjinalliğini hemen hemen koruyan spor; Asya ülkelerinin başarılı olmasıyla ön plana çıksa da Danimarka ve İngiltere’de bu başarı görülmektedir.

Badminton Malzemeleri

Oyunun oynanması için gerekli olan materyaller top, iki tane raket ve oynamayı engellemeyecek şekilde rahat olan ayakkabılar. Oyunda gerekli olan top kuş adıyla da anılan ve ağırlığı 4,73gr ile 5,50gr arasında bir mantar veya plastik cisme takılı tüylerden oluşmaktadır. Oyun her yerde oynanma kolaylığı taşımaktadır. Kort da oynanan oyunun rüzgarlı bir yerde oynanması tavsiye edilmemektedir.

İlginizi Çekebilir :  Ehli Sünnet Nedir Ne Anlama Gelir Ve Kaynakları Nelerdir

Ülkemizde Badminton

Ülkemizde Türkiye Badminton Federasyonu 1991 yılında oluşturulmuştur. Kurucu başkanı ve ilk başkanı İrfan Yıldırım’dır. Uluslararası Badminton Federasyonu üyeliğide bu yılda olmuştur. 1994 yılında Ankara’da ilk kez Badminton Ligi Müsabakaları düzenlenmiştir. Yetişkinlerde başlayan bu müsabakalar 2000 yılında küçük yaş gruplarının da katılmasıyla faaliyetlerine devam etmiştir. Badminton oynanış şekli itibariyle ata sporumuz olan kılıç kullanma hareketlerini anımsatmaktadır.

Önemli Terimler

Oyunun kuralları ve bazı terimlerden bahsedecek olursak oyunun içinde bulunan terimler; oyuncu, karşılaşma, tekler, çiftler, servis atan taraf, servisi karşılayan taraf, Ralli, Vuruş’tur. Ayrıca raketin el arkası şeklinde tutularak oynanma hareketine ‘Backhand Grip‘ denmektedir. Uluslararası Badminton Federasyonun kısaltılmış olarak yazılışı ‘BWF”dir. Oyunda baş üzerinden yapılan büyük vuruşa ‘Clear‘ denmektedir. File üzerinden teğet şekilde giden topa yapılan öldürücü vuruşa ‘Dap Shut‘ denmektedir. ‘Drup Shut’ terimi oyunda topu başın üzerinden filenin önüne atma şeklinde açıklanmaktadır. ‘Forehand Grip‘ terimi ise Backhand Grip teriminin tersi olarak raketin el önü olarak kullanılması durumudur. ‘Küt‘ terimi başın üzerinden yukarıdan aşağı yönlerinde yapılan vurucu vuruştur. Son olarak ‘Lift Lob‘ terimine ise topun yukarı yönde gitmesi için el altından yönlendirici vuruş diyebiliriz. Kort sahasının badminton için ideal ölçüsü 6,10 ile 13,40 mt olmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ