Aziz Sancar Kimdir, Nerelidir, Hangi Üniversite’de Okumuştur

Bilginler.net olarak Tanıyalım bölümümüzde siz değerli okurlarımıza  bir çok dünyaca ve ülkemizde ünlü kişileri tanıtmaya ve biyografilerini paylaşmaya çalıştığımız üzere; bu yazımızda da  Aziz Sancar Kimdir, Nerelidir, Hangi Üniversite’de Okumuştur makalesini paylaşmaya çalışacağız.

Aziz Sancar Kimdir

Aziz Sancar Kimdir, Nerelidir, Hangi Üniversite’de Okumuştur

Aziz Sancar, 8 Eylül 1946 yılında Mardin’in savur ilçesinde doğmuştur. Annesinin adı Meryem babasının adı ise Abdülgani’dir. Çok kalabalık bir ailede yetişen Aziz Sancar 8 kardeşten yedincisidir. Aile çiftçilik ile geçimini sağlamıştır fakat çok fazla çocuk sayısından dolayı maddi anlamda sıkıntı yaşamışlardır. Tüm bunlara rağmen aile çocuklarının eğitimlerine çok düşkün olmakla beraber çocuklarını okutmak için ellerinden gelen her şeyi yapmışlardır. Aziz Sancar, maddi durumlardan dolayı 7 yaşına kadar tek ayakkabıyla okula gidip gelmiştir. Aziz Sancar’ın ağabeyi Aziz’e 5 yaşında okuma yazmayı öğreterek okula erken başlamasını sağlamıştır. Aziz Sancar ve kardeşleri bu şartlar altında eğitimlerini sürdürmüşlerdir. Bir de 2 üvey kardeşi olan Aziz Sancar toplamda 10 kardeştir.

Aziz Sancar’ın Eğitim Hayatı

Aziz Sancar’ın Eğitim Hayatı

Aziz Sancar, ailesinin yaşam şartlarından dolayı hayatının bir bölümü keçilere çobanlık yaparak geçirmiştir. İlk ve orta öğretimini Mardin’de tamamlamıştır. Fakat bu yıllarda futbol oynamaya başlayarak takımların seçmelerine çağırılmıştır. Lise okurken de kendi lisesinin takım kaleciliğinde bulunmuştur. Seçmelere çağırılmasına rağmen üniversite okumayı tercih etmiş ve futbolcu olma isteğinden vazgeçmiştir. 1963 yılında İstanbul Üniversitesi’nde Tıp Fakültesi’ne başlamıştır. 7 yıl sonra 1969’da da eğitimini birincilikle bitirerek doktor olmuştur. İlk yıllarda memleketi olan Mardin’de görevine başlamıştır. Fakat sonrasında Amerika’ya giderek günümüzdeki başarıları için ilk adımını atmıştır. Profesyonel çalışmalara yer vererek başarını her geçen gün de sürdürmektedir.

Aziz Sancar ve Amerika

Amerika’ya Türkiye’deki eğitiminden sonra eğitime devam etmek ve aynı zamanda çalışmalarını sürdürmek için gitmiştir. Bu yıllar içerisinde doktoralarını yapmıştır. İlk olarak John Hopkins Üniversitesi, sonrasında da Dallas Üniversitesi’nde Moleküler Biyoloji alanında çalışmıştır. Günümüzde de hala çalışmalarını Amerika’da sürdürmekte ve North Caroline Üniversitesi’nde Biyokimya ve Biyofizik bölümünde öğretim üyeliğini sürdürmektedir. Hayatı boyunca birçok makaleler hazırlayan ve birçok başarılara imza atan bir kişidir. Araştırmalara ve alanında ilerlemeye de büyük oranda özen göstermektedir. İlgi alanı ve mesleği olan DNA onarımı, kanser tedavisi, hücre dizilimi gibi konularda çalışmış ve 33 kitap, 415 makale yazmıştır. Bu çalışmaları da onu birçok ödüle götürmüştür.

Aziz Sancar ve Ödülleri

Aziz Sancar ve Ödülleri

Aziz Sancar hem ülkesini temsil etmek adına hem de çaresi bilinmeyen hastalıklardan kurtulmak adına insanlık için birçok çalışma yapmıştır. Bu çalışmaları da onu yurt dışında ve ülkesinde birçok ödüle götürmüştür. Aziz Sancar’ın aldığı ödüller şunlardır:

  • Nobel Ödülü
  • Genç Araştırmacı Ödülü
  • TUBİTAK proje ödülü
  • TÜBA ödülü
  • Vehbi Koç Ödülü
  • ABD Fen ve Sosyal Bilimler Akademisi Ödülü
  • ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü
  • Amerikan Fotobiyoloji Ödülü
İlginizi Çekebilir :  Dünyanın İlk Kadın Savaş Pilotu Sabiha Gökçen Kimdir

Bu gibi birçok ödülü almaya hak kazanmıştır. Fakat bu ödüller arasında en önemlisi Nobel Ödülü’dür. Herkesin kolaylıkla sahip olabileceği bir ödül değildir ve büyük başarılara imza atılması gereken bir ödüldür. Bu nedenle bu başarı hafife alınamayacak derecedir. Türkiye’de de bu ödüle layık görülen ikinci kişidir. İlk Nobel Ödülü Orhan Pamuk tarafından alınmıştır. Aziz Sancar ödül aldığı konuşmasında da ödülü Atatürk sayesinde aldığını vurgulamıştır. Annesinin büyük bir Atatürk hayranı olduğunu ve eğer Atatürk ve Türkiye Cumhuriyeti eğitim devrimini gerçekleştirmeseydi bu kadar ilerleme gösteremeyeceğini vurgulayarak ödülü Atatürk ve Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil eden Anıtkabir Müzesi’ne vermiştir. Günümüzde de ödül müzede sergilenmekte ve korunmaktadır. Bu ödüllere ve birçok başarılara rağmen Aziz Sancar hala mesleğini icra etmekte ve çalışmalarını sürdürerek bunları yeni nesille paylaşmakta ve gelecek nesillerin de büyük başarılara imza atması adına çalışmaktadır.

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz bir diğer yazı olan 2017 Nobel Tıp Ödülüne Türkiye Damgası ve Uykusuzluk Geninin Keşfi konulu makalemiz için lütfen linkin üzerine tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ