Avrupa Birliğinde Ücretsiz İnternet Dönemi Başlıyor

Teknoloji alanındaki haber ve yenilikleri Bilginler.net olarak Bilim & Teknik bölümümüzde siz değerli takipçilerimize aktarmaya çalışacağız. Bu yazımızda Avrupa Birliğinde Ücretsiz İnternet Dönemi Başlıyor konusunu ele alacağız.   

İnternet şüphesi hayatımızdaki en gerekli teknolojik gelişmeler arasında yer almaktadır. İnternet’in ortaya çıkması ile birlikte, artık hayatımız da eş zamanlı olarak kolaylaşmış ve birçok faaliyet internet üzerinden yazılmaya başlamıştır. İnternet’in bu denli gelişimi, bazı alanlarında ortaya çıkmasına zemin hazırlamıştır. Örnek olarak birçok iş kolları açılmış, internet üzerinden haberleşme imkanı sağlanmış ve tüm üretimsel fonksiyonlar, internet ile senkronize şekilde çalışmaya başlamıştır. İnternet’in hayatımızdaki yeri tartışılmaz ve internet sayesinde, her geçen gün daha fazla gelişmeler yaşanıyor. İnsanların yararına kesintisiz olarak sunulan bu hizmet, ayrıca düşük fiyatlardan elimizin altına geliyor. Bunun farkına varan AB, artık bazı noktalara ücretsiz wifi koyacak. Peki ücretsiz wifi sistemi nasıl olacak ve Avrupa Birliği’nde ücretsiz internet dönemi başlayacak ama neler olacak?

AB’de Ücretsiz Wifi

AB’de Ücretsiz Wifi Bazı noktalara geliyor

Avrupa Birliği (AB), belediye, hastane, park gibi kamusal alanlarda ücretsiz kablosuz internet (Wi-Fi) sağlanması için 120 milyon euro civarında kaynak ayrılması konusunda, net fikrini dile getirdi. Avrupa Parlamentosu (AP), AB Konseyi ve AB Komisyonu, üye ülkelerde belediye, hastane, park gibi kamusal alanlarda ücretsiz kablosuz hizmeti verilmesi konusunda net fikirleri ortaya sundu ve bu fikir artık hayata geçirilmeye başlanıyor.

Ücretsiz olacak

AB için Wi-Fi’ (WİFİ4EU) adlı projeye devam eden 2 yıl içerisinde yaklaşık 120 milyon euro kaynak olması ile birlikte, öncelikli olarak internet bağlantısının sınırlı veya problemli olduğu bölgelerdeki kamusal alanlar için kullanılarak, halka ücretsiz kablosuz internet kaynakları oluşturulacak.

İlginizi Çekebilir :  Google Maps Nedir Ve Haritalar Çevrimdışı Nasıl Kullanılır

Maliyeti AB karşılayacak

Kablosuz internet noktaları kurulmasının ve gerekli cihazların getirmiş olduğu maliyet, tamamen AB tarafından karşılanacak. Bu desteklemeden faydalanan yerel unsurlar ise internet bağlantısını 3 yıl süresince sürdürmekte tamamen yükümlü olacak. Söz konusu projenin 2017 sonuna doğru hayata geçirilmesi bekleniyor. Projeyle 8 bin Wi-Fi noktası kurulması, planlanan diğer uygulamalar arasında. Ayrıca ücretsiz alanlar kurulduktan sonra, bazı şifreleme sistemleri de gelecek. Ücretsiz alanlarda doluluğun ve internet yavaşlık ve kota problemlerinin önüne geçilmesi amacıyla, ultra güçte hizmet verilecek. Yani tüm AB ülkelerinin üye vatandaşları, bu hizmeti kesintisiz olarak alacak. Doğal olarak acil durumlarda, internet’ten en verimli şekilde fayda sağlanılacak.

Ortaya çıkan maliyet henüz 120 milyon euro olarak belirlense de, AB bu fikri ortaya sundu ve hayata geçirmek için kararlı gözüküyor. Son edinilen bilgilere göre, 8 bin olan noktayı, 10 bin civarında yapması bekleniyor. Yani proje hayata geçerse, AB üye devletlerinde kesintisiz internet hizmeti verilecek. Bunun dışında giren kullanıcıların bilgileri de, şifreleme sistemiyle korunacak. Yani vatandaşların kişisel hakları da ön planda tutuluyor. İnternet’e bağlanmak için, ufak bir işlem yapmak yeterli olacak. Son olarak tablet, cep telefonları, laptoplar vb gibi wifi gücü olan tüm cihazlar, hizmeti alabilecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ