Atla Terapi Nedir Tedavi Yöntemi Ve Nasıl Yararlanılır

Günümüzde bir terapi şekli olarak karşımıza çıkan atla terapi git gide yaygınlaşan bir etkinliktir.  Bu yazımızda Atla Terapi Nedir Tedavi Yöntemi Ve Nasıl Yararlanılır konulu makaleyi inceleyelim.

Atla Terapi Nedir

Kısaca Atla Terapi Nedir

Atla terapi veya at eşliğinde terapi; Fiziksel, zihinsel veya duygusal anlamda bozukluğa sahip olan hasta gruplarında atın hareketlerinden faydalanarak iyileşme ve gelişme sağlamak için yapılan etkinliktir.

Atla Terapi Tedavi Yöntemi

Yapılan atla terapi atın yürüyüşü sırasında meydana gelen dinamik ve ritmik hareketler vasıtasıyla engelli bireyin bir çok kas ve sinirsel sistemlerinin uyarılmasını sağlamaktadır. Terapi sırasındaki atın bu özel hareketleri engelli bireyin kas, tendon, deri ve eklemlerindeki sinir alıcılarına duyusal uyaranları iletir. Atın iyileştirme etkisi bu olaya denmektedir. Bu durum devamında engelli bireyin sinir sisteminde hareket, denge, dokunma duyuları algılanır.

Atla Terapi

Atın hareketlerine göre engelli birey uyum gösterme isteği ve gayri ihtiyari zorunluğu bireyin kaybettiği ya gelişememiş duruşsal reflekslerini meydana çıkarır ya da artmasına yardımcı olur. Atın yaptığı hareketler ile ortaya çıkan bu uyarılar, engelli bireyin bedeninin verdiği tepki, vücudun bir çok sisteminin harekete geçmesini sağlar.

Atla Terapinin Amacı

Atla terapi etkinliğinin amacı; denge, koordinasyon, ince motor gelişimi, duruş kontrolü, konuşmayı uyarmak, iletişim becerilerinin seviyelerini yükseltmek, kognitif beceriler kazandırmaktır.

Ülkemizde Türkiye Jokey Kulübünün ön plana çıkarttığı sosyal sorumluluk projelerinden bir olan ve engelli bireylerin tedavisini destekleyici bir etkinlik olarak hayata geçirilen bir projedir.

Ücretsiz Atla Terapi Merkezleri

At’la Terapi, bir çok şehirde yürütülen bir faaliyettir.

  • İstanbul Veliefendi,
  • Diyarbakır,
  • İzmir Şirinyer,
  • Şanlıurfa ve
  • Bursa Osmangazi
İlginizi Çekebilir :  Mamografi Nedir Ne İşe Yarar Kimler Çektirebilir Ve Yaş Önemli Midir?

hipodromlarında Atla Terapi merkezleri ücretsiz olarak hizmet vermektedir. At ile terapi merkezlerinde alanlarında uzman fizyoterapistler gözetimi altında ve özel olarak yetiştirilmiş atlarla terapatik seanslar uygulanmaktadır. Bu seanslarda fiziksel, zihinsel, duygusal bozukluğa sahip çocukların gelişimlerinde ilerleme kaydetmeleri hedeflenmektedir.

Atla Terapiden Nasıl Yararlanılır

Atla Terapi etkinliğinden faydalanabilmek için engelli bireyin doktor raporu ile izin almaları gerekmektedir. At ile terapi uzman fizyoterapistin yöntemlerinin atın sahip olduğu klasik metodolojisi üzerine kurulu hareketleri ile birleştirerek uygulanan destekleyici bir yöntem olarak kullanılmaktadır.

Engelli çocuklara kaliteli bir yaşamın kapılarını açmak ve onları hayata kazandırmak için kurulan At ile terapi merkezlerinde bu alanda özel eğitim almış psikolog ve fizyoterapistlerden oluşan ekipler engelli çocuklarla bu etkinliği yürütmektedir.

Atla Terapi Tedavi

AT ile Terapinin Hedefleri

Doğanın güzel atmosferi içerisinde klasik hastane ortamlarından uzakta atların iyileştirici özelliklerinden faydalanmayı sağlayan yöntemlerle, engelli çocukların psikolojik ve sosyal alanlarda gelişimleri, fiziksel fonksiyonları, özgüvenlerini ve becerilerini kuvvetlendirerek hayata adaptasyonlarını kolaylaştırmak hedeflenmektedir.

Seansların içeriklerinde engelli çocukların atlara binmesi şart olmayarak, atın tımar edilmesi, sevdirilmesi ve beslenmesi gibi durumlar terapi kapsamı içerisindedir.

At kazalarını önüne geçmek için ve at bakımı konusunda ilgili olan uzman biniciler, özel yetiştirilen atların yanında bulunmaktadırlar.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ