Ata Sporu Yağlı Güreş Nedir Tarihi Ve Altın Kemerli Başpehlivanlar

Türklerin asırlar süregelen bir kültürü olan ata sporu güreşi ve diğer spor branşlarını Bilginler.net ekibi olarak Spor bölümümüzde sizlere tanıtmaktayız. Bu yazımızda ise Ata Sporu Yağlı Güreş Nedir Tarihi Ve Altın Kemerli Başpehlivanlar konulu makalemizi İnceleyelim.

Yağlı Güreş

Yağlı Güreş Nedir ve Tarihi

Yağlı güreşTürklerin yüzyıllardan beri yaptığı ve Ata Sporu olarak geçmektedir. Aynı zamanda Türk kültürünü de yansıtan Yağlı Güreş, Yunanlılar’ın pank-raasvari yağlı kumlu güreşleriyle yapılış şekli ve kuralları bakımından herhangi bir benzer yönü yoktur. Yağlı güreş, kara kucak güreşinin bedene yağ sürülerek yapılan şeklidir. Günümüzde yağlı güreşin eski Türklerde de yapılan bir spor olması ve Orta Asya’dan getirildiği konusunda bir takım görüşlerin meydana çıkması, bu konuya bir açıklık getirmek bakımından oldukça önem arz etmektedir.

Eski Türklerde yapılmakta olan güreş sporları karakucak şeklinde ve tamamen kuru olarak yapılıyordu. Anadolu’ya yerleşince, özellikle Ege Bölgesindeki Türkler burada zeytinyağı gibi bir çeşniyi tanıdı. Kültür alışverişi içerisinde, Yunanlılarda güreşin yağlanarak ve kum sürülerek yapıldığını öğrendiler. Daha sonra tamamen kendi öz sporumuz olan karakucak güreşi, bazen yağ sürülerek yapılmaya başlandı. Böylece yağlı güreş, karakucak güreşten doğan bir güreş olarak meydana geldi. Ülkemizde genel olarak yağlı güreş genelde Ege, Trakya ve Karadeniz yörelerimizde diğer yörelere göre fazlasıyla yapılmaktadır.

Karakucak güreşten, yağlı güreş adında yeni bir güreş sporunun ortaya çıkması, Türklerin güreş sporuna verdikleri önemi bir kez daha göstermiştir. Çünkü genel olarak seyirci bu sporu sonuna kadar izlemek istemiştir. Karakucak güreşte, yalnız kuvveti olan güreşçilerin, rakiplerini bir tutuşta yere sermeleri, seyircinin güreşe olan seyir zevkini git gide azaltmıştır Yağlı güreş, pehlivanın pazı kuvvetiyle rakibini yenme olasılığını en aza indirgemekte ve rakibine oyun yaparak galip gelme olanağı verdiği için, seyirciler bu sporu büyük bir zevkle izlemektedir. Yağlı güreşte, ödüllerin iyi olması ve seyirci potansiyelinin de iyi olması sebebiyle, bugün yağlı güreşi yapanların sayısı, minder güreşi yapanlara göre oldukça fazla bir konumdadır.

İlginizi Çekebilir :  Stratejik Bir Oyun Olan Körling Nedir Ve Nasıl Oynanır

Yağlı Güreş ve Müzik

Yağlı güreş, kültürümüzün diğer ögeleri olan davul ve zurna eşliğinde yapılmaktadır. Müzik, pehlivan, cenk ve dağlı havaları çalınarak seyirci ve güreşçilerin moda girmesi sağlanır. Yağlı güreşle müzik arasında olan uyum, güreşin temposuna ve ritmine göre değişim göstermektedir. Yağlı güreşte, çalınan cenk havalarının da hepsinin ayrı bir anlamı olmaktadır. Bu havalar yağlı güreşte devamlı çalınarak eski kahramanlık günleri hatırlatılır. Bu müzik, hem manevi hem de bazı ögelerin hatırlanmasını sağlaması bakımından, bir hava ile insanın duygusal taraflarına destek verir. Türklerde yapılan sporlar incelendiği zaman hemen hemen tüm sporların, müzik eşliğinde yapıldığı gerçeği ortaya çıkmaktadır. Yağlı güreş de bunlardan bir tanesidir. Yağlı güreş yarışmaları yurdumuzun birçok yerinde yapılmaktadır. Bu yarışmaların zirvesi, güreş takvimlerinin ona göre ayarlandığı ve nihavent noktası olan,  2018 itibari ile 657. si yapılacak olan Kırkpınar Güreşleridir. Kırkpınar güreşleri Edirne Sarayiçi’nde yapılmaktadır.

Yaşayan Efsane Başpehlivan Ahmet Taşçı

Altın Kemerli  Başpehlivanlar

Altın Kemer 1960’lı yıllarda çıkarılmış olan Kırkpınar Güreşleri Yönetmeliği devamında verilmeye başlamıştır. Gerçek altından yapılan bu altın kemer 3 yıl üst üste başpehlivan olanlara verilmektedir ve altın kemer sahipleri şu şekildedir.

Ordulu Mustafa Bük (1966-67-68),

Karamürselli Aydın Demir (1976-77-78)

Denizlili Hüseyin Çokal (1982,83,84)

Karamürselli Ahmet Taşçı (1990-91-92-93) ve (1995-96-97) ile son bulmuştur. Yaşayan efsane Ahmet Taşçıdan sonra altın kemeri alabilen olmamıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ