Amatör Telsizcilik Nedir Nasıl Olunur Ve Ne İşe Yarar

Bilimsel ve teknik konulardaki bilgileri ve haberleri siz değerli takipçilerimize aktarmaya çalışmaktayız. Bu Yazımızda Amatör Telsizcilik Nedir Nasıl Olunur Ve Ne İşe Yarar konulu makalemizi inceleyelim.

Amatör Telsizcilik

Kısaca Amatör Telsizcilik Nedir

Amatör telsizcilik, amatör radyoculuk olarak da geçmektedir. Birleşmiş Milletlere bağlı olarak kurulan ve haberleşmede evrensel düzenleyici bir kurum olan Uluslararası Telekomünikasyon Birliği tarafından hazırlanmış olan Haberleşme Servisi niteliğini taşır. Bu sebeple televizyon, radyo, deniz telsizi, kara telsizi, hava telsizi ve buna benzer servisler ile aynı özellikte bir haberleşme etkinliğidir.

Yer alan amatör kelimesi ise haberleşme aracının ticari bir amaç gütmediğini bize gösterir. Sevgi, merak ve ilgi nedeniyle yapıldığının bir göstergesidir. Amatör kelimesi burada Latince de aşk ve sevgi anlamlarına gelen Amor kelimesinden türetilmiştir. Amatör kelimesinin burada çoğu zaman yanlış anlaşıldığını söyleyebiliriz. Herhangi bir aşağılayıcı özelliği yoktur.

Amatör Telsizci Nasıl Olunur

Amatör telsizci olmak isteyen birisi Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nün yaptığı sınavlara girerek bu sınavlardan başarılı olması gerekmektedir. Sınavlar her yıl Kasım ve Mayıs ayında yapılır. Fakat ihtiyaç halinde kurum farklı tarihlerde sınav açma hakkına da sahiptir. Yapılan bütün sınavlarda maliyet bölümü Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nün yetkisi altındadır. Amatör Telsizcilik Sınavı yer ve saati ise sınav tarihinden en az 30 gün öncesinden Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nün web sitesinden duyurulmaktadır. Amatör Telsizcilik sınavına başvuru da bulunacak olan birisinin 12 yaşının üzerinde olması gerekir. Reşit olmayan birisinin başvurusu sırasında velisinin imzası gerekmektedir.

Amatör Telsizcilik Nedir

Amatör telsizcilik sınavına girmek isteyen birisi sınavın ücretini yatırdıktan sonra başvuru işlemlerini Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nün web sitesi üzerinden yapabilir. Bunun dışında yer alan başvuru formunu doldurarak posta yolu veya şahsen de başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Sınav ücretinde Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nün verdiği bir karar ile engelli ve öğrenci olan kişilerde %50 oranında indirim sağlanmaktadır. Şehit ve gazi eşleri ile çocukları ise sınav ücreti ödemekten muaf tutulmaktadır. Yapılan başvurular değerlendirildikten sonra sınava gitme hakkı elde eden kişilere sınav giriş belgesi verilir. Sınava girmeye hak kazanan adayların listense Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nün web sitesinden öğrenebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir :  TÜBİTAK Nedir Ve Kurumsal Yapısı Hakkında Bilgiler

Amatör Telsizci Olmak Ne İşe Yarar

Amatör telsizci yetkinliğine kavuşmuş olan birisi çevresinde bulunan bir frekans üzerinden ya da tekrarlayıcı niteliğe haiz olan istasyonlar sayesinde diğer amatör telsizcilerle kesintisiz ve mükemmel görüşmeler yapabilir. Uzun mesafelerde bilgisayarlar arası iletişim kurma imkanınız vardır. Hem de telefon faturanızda herhangi bir artış olmadan. Yörüngede yer alan uydular sayesinde de amatör telsizciler ile bağlantı kurma imkanınız vardır. Amatör telsizciliğe sizin gibi ilgi duyan birçok kişi vardır. Bunlar ile iletişim kurabilirsiniz.

Amatör Telsizci Belgesi Almak Zor Mu?

Amatör telsizci belgesi almak ilk başta zor gibi görünebilir. Fakat aslında hiç zor değildir. Ülkemizde A ve B sınıfından belge alabilirsiniz. B sınıfı belgesini daha az puan alarak alırsınız. A sınıfının ise puanı daha yüksektir. Yayımlanan sınav kılavuzu üzerinden çalışabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ