Alzheimer Hastalığı Nedir Belirtileri ve Tedavisi

Sağlıklı toplum bilinçli bireyler gerektirir. Bilginler.net ekibi olarak Sağlık & Yaşam bölümümüzde sağlık ve yaşam üzerine bilgiler vermekteyiz. Bu yazımızda ise Alzheimer Hastalığı Nedir Belirtileri ve Tedavisi konulu makalemizi inceleyelim.

Alzheimer

Alzheimer Hastalığı Nedir  

Alzheimer ya da halk arasında bilinen adıyla “unutkanlık”, Demans hastalığının bir türüdür. Özellikle 60 yaşından sonra sıklıkla görülen Alzheimer’in tam olarak neden olduğu bilinmemektedir. Ancak genetik faktörlerin bu hastalık üzerinde etkili olduğu tahmin edilmektedir. Bilişsel yetenekleri sınırlayan ve hafıza kayıplarıyla kişinin yaşam kalitesini düşüren bu hastalığın tam bir tedavisi henüz mevcut değildir. Ancak hastalığı geriletecek bazı ilaç ve psikolojik tedaviler uygulanmaktadır.

Hastalığa Neden Olan Etkenler

Hastalığa neden olan etkenler araştırıldığında ortaya net veriler konulamamaktadır. Ancak ailede Alzheimer olanların hastalığa yakalanma riskinin arttığı belirtilmektedir. Yine bazı beyin hasarları, zehirli elementler ve nörolojik sorunların hastalığa sebep olabileceği ifade edilmektedir. Özellikle bazı araştırmalar, cıva elementinin Alzheimer’a yakalanma riskini arttırdığını söylemektedir.

Belirtileri

Alzheimer genellikle sinsice ilerleyen bir hastalıktır. Yani kendisini iyi tanıyan ve bir sorun olduğunu anlayamayan insanlar için erken teşhis oldukça zordur. Genel anlamda ortaya çıkan belirtiler ise şu şekildedir;

Günlük hayatta basit şeyleri bile unutmak

Konuşmak için kelime seçememek, çoğu zaman kelimeyi düşünmek

Bir konu hakkında karar vermede güçlük, düşünceli olma hali

Matematik hesaplarını yapamamak, 4 işlem sıkıntıları

Davranışlarda gözle görülür değişiklikler, dinginlik hali

Bir yere konulan eşyaların unutulması, eşyayı ve konulan yeri unutmak

Sorumluluk almaktan çekinmek, unutulan şeylerin suçunu başkasına atmak.

Tanı Koyma Süreci

Alzheimer nörolojik bir hastalık olduğu için tanısı oldukça basit değildir. Tamamen doktorun gözlem ve analiz yetenekleriyle hastalığın teşhisi yapılabilmektedir. Ayrıca hasta yakınlarının söylemleri ve kişinin davranışları da tanı koyma sürecini hızlandıracaktır.

İlginizi Çekebilir :  Ergonomi Nedir Ve Çalışma Şartlarında Ergonominin Önemi

Doktorlar tanı koyarken diğer hastalıkları elemine etmek ve beyin fonksiyonlarını görebilmek adına MR, detaylı kan testleri, bazı zihin testleri ve bu tarz uygulamalara başvurabilirler.

Alzheimer Hastalığı

Tedavisi

Alzheimer, kesin olarak tedavisi yapılamayan bir hastalıktır. Bu noktada hastalığın seyrini yavaşlatan bazı ilaç ve psikolojik uygulamalar söz konusudur. Yani hasta-doktor ilişkisi kadar hasta-hastanın yakını arasındaki ilişkiler de oldukça önemlidir. Eğer gerekli işlemler uygulanmazsa hastalık daha hızlı seyredecek ve hasta, bilincini daha fazla yitirecektir.

Tedavisi esnasında doktorun söylediklerine kesin uyum sağlanmalı ve verilen ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. Bunun da takibini hasta yakınları gerçekleştirmeli ve kişinin unutkan olduğunu bilmeleri gerekmektedir. Eğer ilaç kullanımı hastaya bırakılırsa hasta büyük ihtimalle tüm alacağı dozları unutacaktır.

Bununla birlikte daha önce ailesinde ve yakınlarında Alzheimer olanların muhakkak kontrollerde bulunmaları ve Alzheimer başlamadan önlemlerini almaları doğru olacaktır. Bu konuda ülkemizde maalesef bilgi eksiklikleri mevcuttur.

Alzheimer hakkında dünyanın birçok yerinde büyük bütçeli çalışmalar yapılmaktadır. Çalışmaların ilerleyişi göz önünde bulundurulduğunda, bu sorunun yakın bir süre içerisinde aşılabileceği tahmin edilmektedir. Tüm bu nedenlerden ötürü hasta yakınları hastaya karşı doğru bir tutum içerisinde olmalı ve gerekenleri doğru bir biçimde yapmalıdırlar.

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz bir diğer yazımız olan Parkinson Hastalığı Nedir Belirtileri ve Tedavisi konulu makalemiz için lütfen linke tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ