Altına Dayalı Kira Sözleşmesi Nedir

Altına Dayalı Kira Sözleşmesi Nedir?  

2012 yılından itibaren uygulamaya başlanan Altına Dayalı Kira Sözleşmesi, Hazine Müsteşarlığı tarafından hazırlanmıştır. Faiz getirisi elde etmek isteyen yatırımcıların tercih ettiği altına dayalı kira sertifikası, yurt içinde ihraç edilmektedir. Bununla beraber gayrimenkul alım ve satımına veya ilgili gayrimenkulün kiralanmasına dayalı olan bir yatırım aracı olarak kullanılmaktadır.

Altına Dayalı Kira Sözleşmesi Nedir nasıl alınır ve avantajları

Altına Dayalı Kira Sözleşmesi

Altına Dayalı Kira Sözleşmesinin Özellikleri

Bu sertifikaya sahip olan yatırımcılar, gayrimenkulün kiralanmasıyla beraber elde edilen kira gelirine sahip olmaktadır. Ayrıca kira gelirinde pay oranları vardır ve eşit şekilde paylaştırılmaktadır. Altına Dayalı Kira Sözleşmesi sadece altın fiyatlarına endekslendiği için yatırımcılar altın endeksli TL cinsinden kira getirisine sahip olmaktadır.

Altına dayalı kira sertifikası ile altın tahvili birbiriyle ilişki içindedir ancak küçük bir farkla birbirinden ayrılmaktadır. Altın tahvili tıpkı devlet tahvili gibi gayrimenkullerle getiri sağlamaz. Sadece tahvil karşılığında yine altın fiyatına endeksli olan TL cinsinden faiz getirisi sağlamaktadır.

Altına Dayalı Kira Sözleşmesi Nasıl Alınır?

Altına dayalı kira sertifikasını yalnızca gerçek kişiler yani bireysel yatırımcılar alabilmektedir. Kurumsal yatırımcılar bu yatırım aracından yararlanamaz. Bu bilgilerle beraber kira sertifikasının nasıl alındığı da merak konusudur. Öncelikle Altına Dayalı Kira Sözleşmesi almak için aracı bankalarla görüşme yapmanız gerekmektedir. Ülkemizdeki tek aracı banka Ziraat Bankası şubeleri olduğu için görüşmelerinizi bu bankayla yapmanız yeterlidir.

Altına Dayalı Kira Sözleşmesinin Avantajları

Bu sözleşmede yatırımcılar birçok avantajla karşılaşmaktadır. Öncelikle vade sonunda fiziki altın alma imkânına sahip olan yatırımcılar, yatırımlarını devlet güvencesi altında yapabilmektedir. Ayrıca vergi avantajı ve ek gelir imkânı da sunulmaktadır.

İlginizi Çekebilir :  Online Marketing Nedir Nasıl Yapılır Ne işe Yarar

Ek getiri imkanına bakıldığında öncelikle 6 aylık ya da 1 yıllık getiri sağlanabilmektedir. Oranlarla ilgili güncel bilgilere banka aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Konuyla ilgili 6 ayda 1 kez %1,20 oranında, 12 aylık ise %2,40 oranında getiri sağlayabilmektedir.

Vergi avantajına baktığımız zaman, stopaj vergisinin alınmadığı bilinmektedir. Bakanlar Kurulu’nun kararı ile %0 olarak belirlenen stopaj vergisi bu anlamda yatırımcılarına avantaj sağlamaktadır.

Vade sonuna fiziki altın imkânına sahip olan yatırımcılar, rafineride üretilen 1 kg’lık külçe altına sahip olabilir. Ya da darphanenin ürettiği çeyrek altınları alma şansı yakalayabilir. Bunun yanı sıra vadeden önce nakit imkânı gibi bir avantaj da söz konusudur. Örneğin yatırımcılar altınlarını yastık altında tutarak daha sonra nakde çevirebiliyorsa yine yatırımcılar Ziraat Bankası aracılığıyla altınları satarak acil nakit ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. Tüm bu avantajlar sayesinde Altına Dayalı Kira Sözleşmesi oldukça kârlı bir yatırım olarak günümüzde tercih edilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ