Altın Tahvili Nedir Ve Altın Tahvili Yatırımı Yapmanın Avantajları 

Altın Tahvili Nedir?

Bilindiği üzere altın, günümüz yatırımcıları arasında en çok tercih edilen emtialar arasındadır. Bununla beraber Altın Tahvili konusunda tüketicilerin bilmesi gereken bazı durumlar vardır. Öncelikle altına dayalı kira sertifikası olarak da adlandırılan bu kavram, ihracı Varlık Kiralama A.Ş ve Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından gerçekleştirilmiş olan ve fiziki altını bulunan vatandaşların bu altınları üzerinden gelir elde edebilmelerini amaçlayan bir yatırım aracı olarak bilinmektedir.

Altın Tahvili Nedir ve Altın Tahvili Yatırımının Avantajları Nelerdir

Altın Tahvili Nedir

Tıpkı Devlet tahvillerinde olduğu gibi arka planında herhangi bir gayrimenkul uygulaması bulunmayan, yatırımcılarına satın aldığı tahvil karşılığında altın fiyatına endekslenmiş olan TL cinsi faiz getirisi sunan yatırım aracına altın tahvili adı verilmektedir.

Altına dayalı kira sertifikası ile altın tahvilleri çoğu zaman birbirine karıştırılmaktadır. Bu anlamda altında dayalı kira sertifikasını incelediğimizde, gayrimenkulü kiralanma sürecinin ardından elde edilen kira gelirlerinin payları oranında dağıtılması amacı vardır. Ayrıca tahvil işlemi gibi altın fiyatına endeksli olarak belirlenir ve yine TL cinsi kira getirisi sağlar.

Altın Tahvili Yatırımı Yapmanın Avantajları

Altınlar öncelikle fiziki bir emtiadır. Altın Tahvili yapmanın avantajları konusunda öncelikle devlet güvencesinin olduğunu unutmayın. Bu yüzden altınların kaybolma ya da çalınma gibi bir riski bulunmamaktadır. Tamamen devlet güvencesinde olduğu için kilogramlık külçeler halinde muhafaza edildiğini söyleyebiliriz.

Altın tahvilinin bir diğer avantajı, vadeden önce nakit imkânı sağlamasıdır. Örneğin, yastık altındaki altınlar talep edildiği her vakit nakit olarak kullanılabiliyorsa, tahvillerde de talep edildiği zaman anında satılarak kullanılabilmektedir. Günümüzde bu işlemi yapabilmek için Ziraat Katılım ya da Ziraat Bankasına başvurmanız gerekmektedir.

Altın Tahvili uygulamasında ek getiri imkânı da bulunmaktadır. Bu anlamda altınların 6 ayda yaklaşık olarak %1,20 oranında getirisi olduğu biliniyor. Bu rakam yıllık olarak %2,40’lara ulaşabilmektedir. Ek getiri imkanının yanı sıra vergi avantajı da bulunmaktadır. İşlemden elde edilecek getiriler için stopaj oranları %0 olarak belirlenmiştir. Yani elde edilecek gelirden herhangi bir vergi alınmamaktadır.

İlginizi Çekebilir :  Aktüerlik Nedir Ne Yapar Ve Nasıl Olunur

İşlemin son avantajı ise vade sonunda fiziki olarak altın imkanına sahip olunabilmesidir. Yani yatırımcılar vade sonunda darphane ya da rafineri tarafından üretilen külçe ve çeyrek altına sahip olabilmektedir. Fiziki altını bazı tüketiciler vadeden önce talep edebilir ancak böyle bir uygulamanın olmadığını söylemek doğru olacaktır.

Konuyla ilgili olarak bu tahvili sadece bireysel yatırımcılar alabilmektedir. Tüzel yani kurumsal yatırımcılar bu işlemden herhangi bir şekilde yararlanamamaktadır. Aynı durum altına dayalı kira sertifikası için de geçerlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ