Altın Katılım Hesabı Nedir Ne Kadar Kazandırır

Altın Katılma Hesabı

Dini veya herhangi bir sebepten dolayı faizsiz yatırım tercih eden birikim sahiplerinin bir numaralı yatırım aracı altındır. Altın sadece faizsiz yatırım tercih edenlerin değil aynı zamanda pek çok profesyonel  yatırım uzmanları tarafından da güvenli liman olarak tabir ediliyor. Altın yatırımının güvenli liman olarak tabir edilmesinin en büyük nedeni tabi ki de uzun vadede hiçbir zaman kaybettirmiyor oluşudur.

Altın Katılım Hesabı Nedir ve Altın Katılma Hesabı Ne Kadar Kazandırır

Altın Katılım Hesabı

Altına yatırım yaptığınız zaman uzun vadeli olarak düşünürseniz hiç bir zaman zararlı çıkmazsınız ancak bugün alayım bir hafta bir ay sonra satarım diye düşünüyorsanız muhtemelen zarar edeceksinizdir. Son 20 yıla baktığımız zaman en çok kazandıran yatırım aracı altın olmuştur ve yine bu son 20 yıllık dönemde altının kaybettirdiği yıl sayısı sadece 2’dir ve bu yıllarda kaybettirdiği miktar çok az olup ertesi yıl hızla çıkarak bu zararı telafi etmiştir.

Altın 2008’den 2018’e kadar yılda ortalama % 16 getiri sağlayarak en çok kazandıran yatırım aracı olmuştur. Bu süreç zarfında dolar ve euro ortalama % 11 yıllık getiri sağlarken borsa ise yıllık ortalama % 9 getiri sağlamıştır. Altın yatırımı her haliyle mükemmel getiri oranı vaat ederken bir de altın için kar payı almayı kim istemez ki ? Altınlarınız hem TL bazında değerleniyor hem de altın bazında ekstra getiri oranı sağlıyor bunu mümkün kılan altın katılma hesapları. Altın katılma hesapları sayesinde altınlarınız ticarette  değerlendiriliyor ve buradan doğan kar payı sizin tarafınıza ortak paylaşılıyor. Türkiye’de altınlarınıza kar payı veren pek çok banka bulunmaktadır. Altın katılma hesapları, katılım bankacılığı olarak hizmet veren, Vakıf katılım, Ziraat katılım, Türkiye Finans, Kuveyttürk gibi pek çok bankada bulunmaktadır. Sizlerde bu bankalardan birinde altın katılma hesabı açarak, altınlarınızı yatırım kar payı alabilirsiniz. Peki hangi banka altına ne kadar kar payı veriyor?

Vakıf Katılım Bankası Altın Katılma Hesabı

Devlet bankası olan Vakıfbank, VakıfKatılım kurumu ile faizsiz yatırım tercih edenlerin uğrak noktası oluyor. Vakıf Katılım Bankasından hesap açabilir, altınlarınızı yatırıp vade sonunda kar payı elde edebilirsiniz. Vakıf Katılım altın katılma hesabı açarken belli şartlar ve özellikler sunuyor,

  • En az 50 gr altın ile hesap açabilirsiniz. Bu miktar yaklaşık olarak 13 bin TL’ye denk geliyor.
  • Altın katılma hesaplarını TL katılma hesapları gibi günlük haftalık aylık açamazsınız. Minumum vade 91 gündür. Yani en az 3 ay boyunca altınlarınızı çekemezsiniz.
  • Altınlar en yüksek saflık oranı olan % 99,5 oranı ile  işlem görmektedir.
  • Altın katılma hesaplarınızdaki miktar, 50 gr altına düşerse, hesaplarınız kapatılıp altın cari hesaplarına aktarılır.
  • Altınlarınız 150 bin TL’ye kadar devlet güvencesi altındadır. Bu miktar tek bir banka için geçerlidir.
İlginizi Çekebilir :  Kara Listeden Nasıl Çıkılır Ve Ne Zaman Çıkılır

Yani iki banka için 300 bin TL’ye kadar altınlarınız güvence altında demektir.

Vakıf Katılım Altın Katılma Hesabında Altına Ne Kadar Kar Payı Alırsınız ?

Yaptığınız yatırım faizsiz bir yatırım olması nedeniyle elde edeceğiniz getiri sürekli olarak değişmektedir. Yani bu yıl xx kadar getiri elde etmiş olmanız bir sonraki yıl aynı getiriyi elde edeceğiniz anlamına gelmiyor. Ancak yıl içinde altına ödenen kar payları çok ufak değiştiği için ciddi bir etkisi olmamaktadır. Vakıf katılım aracılığıyla 50 gr altın yatırımı, 3 ay sonunda 0,33 gr, 6 ay sonunda 0,66 gr ve 1 yılın sonunda  yaklaşık 1,22 gr brüt getiri elde edebilirsiniz.

Kuveyt Türk Altın Katılma Hesabı

Türkiye altın bankacılığında öncü olan Kuveyt Türk Katılım Bankası, altın katılma hesaplarına değer vermektedir. Pek çok altın birikim sahibi, altınlarını bu bankada değerlendirmektedir. Kuveyt Türk altınlara verdiği yüksek kar payı oranları ile tercih edilmektedir. Yatırdığınız altınlar özel sektörde kullanılır ve elde edilen kar oranları, hesabınıza pay edilir.

  • 1 ay vade ile açmak isterseniz en az 100 gr altın tasarrufunuzun olması gerekir. (26 bin TL)
  • 3 ay ve 1 yıl arası altın yatırmak isterseniz hesabınızda en az 10 gr altın olması yeterlidir. ( 2.600 TL)

Hesabınızdaki altın miktarı limitin altına düşerse herhangi bir kar payı alamazsınız. Yapılan yatırım sonunda elde edilen getirinin %85’i tarafınıza %15’i ise Kuveyt Türk’e aktarılır.

Ne Kadar Getiri Elde Ederim ?

100 gr ile açacağınız hesabı 1 ay vade ile kullanmak isterseniz aylık elde edeceğiniz kar payı ortalama 0,09 gr altındır.  10 gr ile yatırım yapmanız sonucunda 6 ayda 0,5 gr 1 yıl sonunda ise 0,12 gr altın geliri elde edersiniz. Net getiri oranı kar zarar durumuna göre %1-1,5 arası değişmektedir.

Ziraat Bankası Altın Katılma Hesabı

Devlet bankası olan  Ziraat Katılım Bankası aracılığıyla altın katılma hesabı açabilir ve birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz. Pek çok bankadan daha fazla kar payı veren Ziraat Katılım Bankasının altına verdiği kar payı oranı yıllık % 2’ye yakındır. Ziraat Altın Katılma Hesabının bazı şartları ve özellikleri bulunmaktadır.

  • Altın katılma hesabı en az 50 gr bakiye ile açılabilir ( 13 bin TL)
  • En az 3 ay vade ile açılır ve 1 yıla kadar vadeli olarak açılabilir.
  • Devlet tarafından elde edeceğiniz kar payı oranları % 15 vergilendilir. % 2 brüt getiri oranına karşılık % 1,7 net getiri anlamına gelmektedir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ