Alfred Nobel Kimdir Hayatı Ve Dinamitin İcadı

Bilim, sanayi, ticaret ve diğer alanlarda uzman olmuş otorite niteliğindeki değerleri Bilginler ekibi olarak Tanıyalım bölümümüzde sizlere tanıtmaya çalışıyoruz. Bu yazımızda Alfred Nobel Kimdir Hayatı Ve Dinamitin İcadı konulu makalemizi inceleyeceğiz.

Alfred Nobel Kimdir

21 Ekim 1833‘te Stockholm’da doğan Alfred Nobel İsviçreli büyük bir mucittir. Edebiyat aşığı bir bilim adamıydı. İnsanlığa aşık biriydi fakat icatları insanlık için ölüm ve kan getirdi. Kendisini sevecek eşi ve bir ailesi hiç olmadı. Alfred’in babası Immanuel bir dönemler bir maden yatağı bulmuş ve milyonerlik sıfatını kazanmış fakat daha sonra iflas etmiş bir sanayicidir.

Alfred Nobel’in Eğitim Hayatı

Alfred Nobel eğitim hayatında özel eğitmenler tarafından yetiştirilmiş İsveçce, Rusça, İngilizce, Almanca dillerine hakim olmuştur. Edebiyat aşığı olan Alfred babası tarafından kimya mühendisliği eğitimi alınması istendiği için farklı ülkelerde bulunmuştur. Almanya, Fransa, ABD ve İsviçre gibi ülkelerde bulunduğu süre zarfında İsviçre de ünlü kimyager J.J.Pelouze‘nin laboratuvarında çalışma yapma fırsatı olmuştur. İtalyan kimyager Ascanio Sobrero ile yolları bu laboratuvarda kesişen Alfred bu laboratuvarda patlayıcı sıvısı olan nitrogliserini bulmuştur. Bu madde baruttan daha kuvvetli basınç ve sıcaklık ile karşılaştığına patlaması kolay olan bir madde olduğu için kullanım alanı kısıtlıdır.

Nobel’in Çalışma Hayatı

1852’de ailesinin yanına geri dönüş yapan mucit çalışmalarına babasının laboratuvarında devam etmiştir. Bu süre zarfında işleri bozulan Immanuel Nobel iflas eder ve 1863’te Stokholm’a tekrar geri dönmüşlerdir. Stokholm ‘da çalışmalarını yürüttüğü nitrogliserin maddesinin 1864 yılında laboratuvarda patlamasıyla kardeşi ve beraberindeki dört kişi hayatını kaybetmiştir. Bu üzücü olay sonunda Alfred’in Stokholm sınırlarında araştırma yapması ve çalışmalarını yürütmesi yasaklanmıştır. Fakat o pes etmeyerek Malaren Gölü etrafında bir teknede nitrogliserinin kullanma yollarını araştırmayı sürdürmüştür. Çalışmalarının sonucunda üretmeye başladığı bu madde yüzünden bir patlama daha meydana geldi ve laboratuvarı bir kez daha dağılmıştır. 1865 yılında Nobel bir fabrika kurmuştur ve kısa zamanda işlerini ilerleterek ikinci bir fabrika daha açmıştır. 1864 yılında buluşunu yaptığı dinamit barutu, 1877 yılında Balistit adıyla tekrar tasarlayarak çalışmalarına devam etmiştir. Bu çalışmalarının sonucu olarak icadı itici baruta ulaşmıştır. Bu itici barut dumansız barut adıyla andığı ve içeriğinde aynı miktarda nitrogliserin ve nitro selüloz içeren bir homojendir. İngiliz hükümeti ile yaşadığı sorunlar dolayısıyla laboratuarını Paris’ten İtalya’nın San Remo şehrine taşımış ve buraya kendisi de bu şehre yerleşmiştir. Hayata gözlerini de bu şehirde kapayan Alfred, 10 Aralık 1896 yılında beyin kanaması geçirerek vefat etmiştir.

İlginizi Çekebilir :  Muharrem İnce Kimdir Nerelidir Eğitimi Ve Siyasi Hayatı

Dinamitin Mucidi Nobel

Dinamitin Mucidi Ölüm Taciri Nobel

Buluşlarının neticesi olarak barutun savaşlarda insanları birbirini katletmesi yolunda kullanılması sebebiyle pişmanlık yaşadığı belirten mucidin öldüğünde gazetelerde ‘Ölüm Taciri‘ ifadesiyle haberlerinin yazıldığı gözlemlenmiştir. Kişilik olarak yumuşak huylu, cömert ve fakirlere yardım etmeyi seven bir insan olan Alfred’in hakkında söylenenlerin aksine en büyük isteği dünya üzerindeki savaşların son bulmasıdır.  1896 yılında açıklanan vasiyetinde sahip olduğu tüm gayrimenkulleri her yıl alanında başarı olan insanlık için uğraşan kişilere ödül olarak verilmesini istemiştir. Bu istek üzerine 1901 yılında Nobel Ödülü verilmeye başlanmıştır ve bu tarihten sonra sadece 1940 – 1942 yıllarında yaşanan dünya savaşı sebebiyle ödüllere ara verilmiştir bunun dışında her yıl edebiyat, ekonomi, fizyoloji veya tıp, fizik, kimya ve barış konusunda Nobel Ödülleri sahiplerini bulmuştur.

Nobel Ödülleri

Nobel Ödülü Alan Türkler

Ülkemize Nobel ödülü ilk olarak 2006 senesinde Yazar Orhan Pamuk’un vasıtasıyla edebiyat alanında layık görülmüştür. Ve bu sebeple Nobel Ödülü Kazanan İlk Türk Orhan Pamuk olmuştur.

İkinci olarak Prof. Dr. Aziz Sancar, DNA onarımı ve bu onarımın haritalandırılması üzerine yaptığı çalışmalardan dolayı 2015 yılı Nobel Kimya Ödülüne layık görülmüştür. Aziz Sancar Kimdir konulu makalemiz için üzerine tıklayınız.

Nobel ödülleri her yıl Alfred Nobel’in ölüm yıldönümü olan Aralık ayının 10’unda sahipleriyle buluşmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ