Ales Nedir Nasıl Başvurulur Şartları Nelerdir?

Gelişimin temel öğesi eğitimdir. Bilginler.net olarak Eğitim bölümümüzde eğitim, öğretim ve sınavlara dair bilgilendirmeler yapmaya çalışacağız. Bu yazımızda Ales Nedir Nasıl Başvurulur Şartları Nelerdir  inceleyeceğiz,

ALES Nedir

ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı) lisansüstü eğitim başvurularında ve öğretim üyesi dışındaki akademik personel kadrolarına başvuru için gerekli olan bir sınavdır. Bu sınav ÖSYM tarafından hazırlanan ve yapılan bir sınavdır. Öğretim üyesi dışındaki akademik kadrolara(araştırma görevlisi, öğretim görevlisi, okutman, uzman vb) yapılan alımlarda Ales puanı şartı ve koşulu göz önünde bulundurulmaktadır. Lisans eğitiminin ardından tezli yüksek lisans eğitimine başlanmak istenildiği zaman Ales puanı gerekir fakat tezsiz yüksek lisans eğitiminde Ales puanı pek de önemsenmez yani Ales’e girmeye gerek yoktur.

Ales nasıl bir sınavdır?

Ales sınavı genel olarak Kpss’nin tam aksine bilgi ağırlıklı olmayan, analitik düşünmeyi hedef alan bir sınavdır diyebiliriz. Soruların bilgi ağırlıklı olmaması birçok kişiye kolay gelmediği gibi Ales denemesi çözülmeden, soru türleri görülmeden girildiğinde oldukça zor bir sınav olarak karışımıza gelir. Sözel 1 ve Sözel 2 kısımlarında sözel mantık soruları, Sayısal 1 ve Sayısal 2 kısımlarında sayısal mantık soruları bulunur. Bu mantık soruları ilk bakıldığı zaman oldukça zor gibi gözükse de hazırlık yapılarak, tablo çizme mantığına alışıldığı zaman, oldukça kolay olduğu görülür. Ales’e her sene neredeyse 200.000 ile 300.000 başvuru yapmaktadır.

Ales sözel bölüm mezunlarının öncelikli olarak mantık soruları ve Sayısal 1 bölümü için özel hazırlık yapmalarının gerektiğini söylemek isteriz. Ales, eşit ağırlık ve sayısal bölüm mezunları ve temel matematik konularına tamamen hakim olan kişiler için, zamanı iyi kullanabilmeleri durumunda gayet kolay bir sınav olacaktır. Sözel 1 kısmında ise sözel mantık sorularına her bölüm mezunu için ayrı bir hazırlık gerekiyor. Önceden 80 sözel testi 80 sayısal testi olarak toplam 160 soru ve 180 dakikadan oluşmaktaydı. Ancak son durumda Ales sorularında değişime gidilmiştir. Ancak şimdi 50 soru sözel testi ve 50 soru sayısal testi olarak toplam 100 soru ve zaman olarak 150 dakika yani 2,5 saat olarak değiştirilmiştir. Burada yapılan değişiklik ise öğrencide oluşan sınav stres ve kaygıyı azaltmak yönünde olduğu düşünülmektedir.

İlginizi Çekebilir :  EKAT Belgesi Nedir Tüm Sorularınız Ve Cevapları

Ales’e nasıl başvuru yapılır?

Sınav başvurusunda bulunmak istiyorsanız eğer, sizler için iki adet seçenek vardır diyebiliriz. Bunlardan bir tanesi başvuru merkezleri aracılığı ile başvuru yapmak ve diğeri de Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM)’nin aday işlemleri üzerinden başvuru yapmaktır. Ösym sisteminde adayın kayıtlı olan geçerli bir fotoğraf olma şartı vardır. Geçerli fotoğraf Ösym başvuru merkezi tarafından son 50 ay içerisinde çekilmiş olan bir fotoğraftır. Adayın geçerli bir fotoğrafı varsa başvuru işlemini aday işlemleri sisteminden tamamen kendisi de yapabilir.

ALES Başvuru Şartları

Ales’e başvuru şartları

Ales için Ösym tarafından aktarılan bir duyuruda (kanun hükmünde kararnameye göre) sınavın yüksek öğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atanabilmek için, girilmesi zorunlu olan bir ön sınav olarak netlik kazanmıştır. Yüksek lisans programlarına yapılacak olan başvuru çerçevesinde değerlendirirsek sınava, bir lisans programından mezun olabilecek durumda olanlar, lisans programını bitirenler ile denklik belgesi almış olmak kaydıyla yurt dışında lisans eğitimi almış ve bitmiş olan adaylar başvuru yapabilir. Fakat lisans eğitimi alırken, hiçbir şekilde alttan dersin olmaması gerekmektedir.

ALES Sınav Sonucu Kaç Yıl Geçerlidir?

Ales için sınav sonuçları hakkında kısa bilgi verecek olursak; sınav sonuçlarını ve sınav cevap kağıtlarınızı açıklandığında Ösym’nin kendi İnternet sitesinden T.C Kimlik Numarası ve Şifreniz ile öğrenebilirsiniz. Sınav sonuçlarının geçerliliği 5 yıl olarak belirlenmiştir. Sınav sonuçları ile ilgili diğer bir husus ise 5 yıl içerisinde girmiş olduğunuz sınavlarda son yıl girdiğiniz sınav sonucunu kullanmak zorunda değilsin. 5 yıl içerisinde geçerli olan en yüksek Ales puanınızı kullanabilir en yüksek sınav sonucunuz ile tercih yapabilirsiniz.

Sonuç olarak yazımızda  Ales ile gerekli mevcuttur. Ales’ten gerekli puan almanız için yapmanız gereken düzeli, planlı ve günü gününe tekrar edilen bir program çerçevesinde çalışmanızı tavsiye eder, kariyerinizde atlanması gereken bu basamaktaki sınavda başarılar dileriz.

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ