Albert Einstein Kimdir Hayatı Eğitimi Ve Bilimsel Çalışmaları

Albert Einstein, Bilim tarihinin en büyük bilim adamlarından birisidir. Bu yazımızda Albert Einstein Kimdir Hayatı Eğitimi Ve Bilimsel Çalışmaları konulu makalemizi inceleyelim.

Albert Einstein Kimdir

Kısaca Albert Einstein kimdir

Albert Einstein 14 Mart 1879 tarihinde doğmuş, Yahudi asıllı fizikçi ve bilim insanıdır. Dünya tarihine adını altın harflerle yazdırmayı başaran Einstein, Nobel Fiziki ödülü alarak başarılarını tescillemiştir. 18 Nisan 1955 tarihinde ise hayata veda etmiştir.

Einstein’in Hayatı

O dönem Alman İmparatorluğu olarak bilinen şu zamanın Almanya topraklarında doğan Einstein, yaşamının ilk yıllarını Başkent Münih’te geçirmiştir. Daha sonra eğitimi için İsviçre’ye taşınan bilim adamı, derslerinde yeteri kadar başarı gösterememiştir. Yaşadığı bu problemlerden ötürü bir patent ofisinde işe giren Albert Einstein, görevini kısa bir süre boyunca sürdürmüştür.

Albert Einstein

Einstein için kariyerinin dönüş noktası olarak 1905 yılı işaret edilmektedir. Bu yıl içerisinde fizik ile alakalı yaptığı çalışmaları kuramsallaştırmış ve tam 4 makale yayınlamıştır. Almanya’da sözü geçen isimler, Einstein’in bu hareketi doğrultusunda kendisini Almanya’ya çağırmışlardır. Böylelikle Albert, 1914 yılında Almanya’ya dönmüştür.

1921 yılına gelindiğinde Albert, “fotoelektrik etki” üzerine yaptığı çalışmalarla Nobel Fizik Ödülü’nü almış ve dünyaca tanınır hale gelmiştir. 1933 yılına dek fizik alanında birçok yeniliğe imza atan ünlü bilim adamı, bu tarihte Almanya’yı terk etmiş ve yaşamını ABD’de sürdürmüştür.

Ayrıca Einstein, hayatı boyunca tam 300 adet bilimsel makale yayınlamıştır.

Einstein’in Eğitimi

Albert Einstein ve ailesi bir Yahudi olmalarına rağmen dindar insanlar değillerdi. Bu sebeple Albert, İsviçre’de Katolik Hıristiyan okuluna yazdırılmıştır. İlkokulu başarıyla tamamlayan Einstein, buna rağmen okul sisteminin saçma olduğunu o yaşlarda düşünmeye başlamıştı.

İlginizi Çekebilir :  Galileo Galilei Kimdir Hayatı Buluşları Ve Eserleri

Kendisinden büyük insanlarla rahatça iletişim kurabilen Albert, henüz 13 yaşındayken Immanuel Kant’ın “Saf Aklın Eleştirisi” adlı kitabını okumuş ve anlamıştı. Bu kitabı ona getiren Yahudi bir üniversite öğrencisi ise Albert’in inanılmaz zeki olduğuna kanaat getirmişti.

Lise yılları aile içi karışıklıklarla geçen Einstein, bu dönemde pek fazla başarılı olamamış ve bazı psikolojik sorunlarla karşılaşmıştı. O dönemlerde İtalya’ya taşınan ailesinin yanına giden Albert, eğitimine İsviçre’de devam etmek için ders çalışmaya başladı ve bu süreçte Alman vatandaşlığından çıkarak İsviçre vatandaşı oldu.

İsviçre’de mühendislik okulu için girdiği ilk sınavda başarısız olan Einstein, hocaların tavsiyesi üzerine sınava bir kez daha hazırlanmak amacıyla bir İsviçre okuluna kaydoldu. Bu okulu da başarıyla tamamlayan Einstein, Politeknik okumaya hak kazandı ve eğiminin büyük bir bölümünü İsviçre’de geçirmiş oldu.

Buradaki eğitimini fizik alanına kaydıran ünlü bilim insanı, 1900 yılında okuldan mezun oldu.

Einstein

Albert Einstein’in Bilimsel Çalışmaları

Albert Einstein, dünyayı fizik alanında değiştirecek birçok farklı teoriye imza attı.

Özel görelilik kuramı, Genel görelilik kuramı, Kütle-enerji eşitliği, Fotoelektrik etki, Birleşik alan kuramı, Kuantum fiziği ve belirsizlik ilkesi ve Bose-Einstein istatistiği gibi birçok farklı konuda yapılan bilimsel çalışmaların öncüsü oldu. Böylelikle dünyada fizik alanında fikir babaları arasına girmeyi başardı. Ayrıca 10’dan fazla kitap ve 300’den fazla makaleyi de kısa hayatına sığdırmayı bildi.

İlginizi çekebilecek olan diğer yazımız İsaac Newton Kimdir Hayatı Eğitimi Ve Bilime Katkıları konulu makalemiz için lütfen linke tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ