Aktüerlik Nedir Ne Yapar Ve Nasıl Olunur

Ekosektör bölümümüzde sektörel tabirleri, gelişmeleri ve haberleri sizlere aktarmaya çalışıyoruz. Bu yazımızda ise Aktüerlik Nedir Ne Yapar Ve Nasıl Olunur konulu makalemizi inceleyelim.

Aktüerlik Nedir

Kısaca Aktüerlik Nedir?

Bu yazımızda aktüerliğin ne olduğunu inceleyeceğiz. Aktüerlik genel olarak finansal risklerin okunabilmesi ve geleceğe dair tahminler yaparak tavsiyelerde bulunabilmektir. İnsan hayatı boyunca kaza, ölüm, hastalık, deprem, yangın gibi bir çok kaza ile karşılaşma riski olan bir varlıktır. Bu riskleri göz önünde bulundurarak sigortacılık için risk analizi yapan aktüerler geleceğe dair risk analizi üzerinden tahminler ve önerilerde bulunur. Aktüerler günümüzde çok rağbet gören bu sigortacılık alanında analitik olarak düşünebilen ve raporlama yapabilen kişilerden oluşmaktadır. Sadece bu alanda değil bu işin ilk başlama alanı olan hayat sigortası açısından da aktüerlerden faydalanılmaktaydır. Sigortacılık Aktüer kişilerin raporlarını risklerini değerlendirir, kayıp ve hasar miktarını belirler.

Aktüer Kimdir, Ne Yapar?

Aktüer çeşitli riskleri değerlenebileceği ve bu değerleme sonucu önerilerde bulunan kişilere verilen isimdir. Genel olarak aktüerler in görevleri arasında sigorta yapılacak olan kişi veya malın risk analizlerini, kaza ve kayıp risklerini değerlendirmesi yer alır. Yangın, kaza, ölüm gibi risklerin olma sıklıklarını inceleyerek gelecekte olma ihtimali tahminlerini yapar ve bu sonuçları grafiklerle açıklar. Bu çalışmaları sonucunda maddi değerlemeleri de yaparak önerilerde bulunur. Aktüerler in kullandıkları en aktif malzemeler arasında poliçe hasar raporları, kıymet raporları, sigorta tarifeleri ve yasal mevzuatlardır.

Bu mesleği yapmak isteyen kişilerin kişisel ve karakteristik olarak bu mesleğe uygun olması gerekir. Aktüer olmak isteyen kişilerin analitik düşünme yapısına sahip olması, matematik ile ekonomiye ilgi duyması ve bu konularda başarılı olması, ayrıntılı ve detaycı olması, dikkati sürekli açık olması, kesinlikle sabırlı ve insanlarla ilişkilerinde başarılı olması beklenir.

Aktüer Ne Yapar

Aktüerlik bilimi ilk olarak İngiltere’de matematikçiler tarafından yapılarak başlanmıştır. İngiltere’de bu mesleği yapacak kişilere ihtiyaç duyulmaya başlanmıştı. Bu işi o zamanlar matematikçiler yürütürken 1848 yılında yine İngiltere’de Aktüerya Enstitüsü kuruldu. Ve bu mesleği yapan kişiler buralarda yetişmeye başladı. 1856 yılında ise İskoçya’da Aktüer ya Fakültesi kurulmuştur. Amerika’da ise 1889 yılında Amerikan Aktüerler Birliği kuruldu. Yurt dışında Aktüer ya eğitimi üniversitelerin matematik ve istatistik bölümlerinde gösterilmektedir. Özellikle matematiğin bu meslek ile çok yakın olduğunu söyleyebiliriz.

İlginizi Çekebilir :  GPU Mining Nedir GPU Madenciliği Hakkında Genel Bilgiler

Aktüer Nasıl Olunur?

Bu meslek için ülkemizde üniversitelerin vermiş olduğu eğitimler bulunmaktadır. Bu eğitimleri üniversitelerin Bankacılık ve Sigortacılık veya Fen Fakültelerinin vermiş olduğu Aktüerya bölümünde alabilirsiniz. Eğer Aktüer olmak istiyorsanız öncelikle lise ve dengi okulları başarı ile tamamlamış olmanız gerekmektedir. Daha sonra üniversite sınavlarına girerek bir derece elde etmeniz gerekmektedir. Puanı Aktüerya bölümüne yeten kişilerin bu bölümlere girerek 4 yıllık eğitim aldıktan sonra başarı ile mezun olması haline bu mesleği yapmaya hak kazanmış olur. Bu mesleğe başladıktan sonra başarı göstermek devamlılık için çok önemlidir.

İlginizi çekebilecek olan diğer bir yazımız Brokerlik Nedir Nasıl Olunur Ve Diğer Hususlar konunu makalemiz için lütfen linke tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ