Akika Kurbanı Nedir Ne Zaman Ve Neden Kesilir

Bir çok farklı durumun vesile olmasıyla kesilebilen kurban kelimesi anlam olarak Allah’a yakınlaşmak demektir. Şükür, Akika, Adak ve Uhdiyye Kurbanları olarak kurban kesmenin çeşitleri bulunmaktadır. Bu Yazımızda Akika Kurbanı Nedir Ne Zaman Ve Neden Kesilir konulu makalemizi inceleyelim.

Akika Kurbanı Nedir

Akika Kurbanı Nedir

Akika Kurbanı yeni doğan bir bebeğin şükrünü eda edebilmek için kesilen kurbana denmektedir. Yeni bir çocuğa sahip olan ailenin müsait bir zamanında Allah’a şükretmesi için bir vesile olarak akika kurbanı kesilmektedir.

Maliki, Şafi, Hanbeli mezheplerine göre Akika Kurbanı kesmek sünnettir. Hanefi mezhebine göre ise yapılmasında bir sakınca olmayan bir ibadet olması kabul edilirken bazı kaynaklarda Efendimizin kesin olmayan bir ifade ile yapılmasını istediği bir ibadettir.

Akika kelimesi Arapçada anne ve babaya isyan anlamına geldiği için Peygamber Efendimiz bu kurbanın adını Nesike kelimesi ile değiştirmiştir.

Akika Kurbanı Ne Zaman Kesilir Ve Önemi

Akika Kurbanı Peygamber Efendimiz’in kendisi tarafından yapılmış bir eylemdir. İbn Abbas’ın rivayetine göre Efendimiz Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin’in doğmasıyla akika kurbanı kesmiştir. Akika kurbanının öenmi hakkında Efendimizin şu hadisini de örnek verebiliriz: “Her çocuk yedinci gününde kendisi için kesilecek akîka kurbanı karşılığında bir rehine gibidir. Akîka kurbanının kesilmesinin ardından çocuğun başı tıraş edilir ve ona isim verilir.”

Akika kurbanının bebeğin doğduğu günden, buluğ çağına ereceği zamana kadar  kesilebileceği söylenmiş olsada bebeğin doğduğu yedinci gün kesilmesi daha faziletlidir. Akika Kurbanının kesildiği yedinci günde çocuğa isim verilmesi ve saçının ağırlığınca altın veya değeri kadar para verilmesi tavsiye edilen adaplardır.

İlginizi Çekebilir :  Serebral Palsi Nedir Nedenleri Ve Tipleri Nelerdir

Akika Kurbanı doğan bebeğin babası yada babasının vekalet verdiği bir başkası tarafından kesilebilir. Bir kişinin adına doğduğu zaman akika kurbanı kesilmemişse kendisi için kendi kurban kesebilir. Efendimiz’in  kendisi ve iki torunu için akika kurbanı kestiği bilinmektedir.

Akika Kurbanı Olacak Hayvan Nasıl Olmalıdır

Akika Kurbanı olarak alınacak hayvan Kurban bayramında kesilen kurbanlar ile aynı niteliklere sahip olamlıdır. Akika kurbanı kesenin arzusuna göre bağışlanabilir veya çevredekilere ikram edilebilir. Akika Kurbanının derisinden etinden kurbanı kesen dahil herkes istifade edebilir.

Akika Kurbanı Özellikleri

Akika Kurbanı kız ve erkek çocuğu adına birer tane kesilmesi yapılması teşvik edilen eylemdir. Akika kurbanı kesilirken bebeğin ebeveynlerinden birinin mutlaka etmesi gereken bir dua vardır. Kurban kesilirken “Rabbim, bu benim çocuğumun akikasıdır. Onun cehennemin ateşinden kurtuluş fidyesi olsun” duası edilmelidir.

Akika Kurbanı kesilirken Okunacak Dua

“Allahümme hazihi akikatü fülanin demüha bidemihi,ve lahmüha bilahmhi,ve azmüha biazmihi,ve cildüha bicildihi,ve şa’ruha bişa’rihi,Allahümme-calha bidaen libni fülanin minennarı.”

Ey Allah’ım (akika kurbanı kesilecek kişinin ismi) akika kurbanıdır. Bu kurbanın kanına karşı (akika kurbanı kesilecek kişinin ismi) kanını ve etine karşı etini sana takdim ediyorum. Kemiklerine karşı kemiklerini, derisine karşı derisini, ve saçlarına karşı yününü takdim ediyorum. Ey Allah’ım bu kurbanı (akika kurbanı kesilecek kişinin ismi) cehennemden kurtulması için fidye olarak kabul et!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ