Aikido Nedir Ve Çoçuklar İçin Aikidonun Faydaları Nelerdir

Aikido, savunma amaçlı yapılan sproların en başında gelmektedir. Kullandığı teknikler itibari ile sadece kişinin kendi gücünü değil aynı zamanda karşısındaki rakibinin gücünden istifade ederek saf dışı bırakmak üzerine kuruludur. Bu yazımızda Aikido Nedir Ve Çoçuklar İçin Aikidonun Faydaları Nelerdir konulu makalemizi inceleyeceğiz.

Aikido Nedir

Kısaca Aikido Nedir?

Aikido Morihei Ueshiba (1883 – 1969) tarafından kurulan modern bir Japon savaş sanatıdır. Tam olarak gelişimini sağlaması 1920’li yılları bulmuştur. Türkiye’de ise resmi olarak 1982 yılında başlamıştır. Anlamına baktığımızda (ai – uyum), (ki – enerji)ve (do – yol, düşünce, felsefe) olarak tanımlayabiliriz. Bu modern japon savaş sanatı içerisinde birçok olguyu barındırmaktadır. Bunların başında, uyum, yaşam gücü ve insanın kendisine belirlemiş olduğu bir yol gelmektedir.

Çoçuklar İçin Aikido

Çocuklar ve gençler için aikido öğrenmenin kişisel gelişim açısından birçok faydası bulunmaktadır. Maalesef günümüzde fikir faaliyetleri olmayan, pasif bir gençlik ve bu gençlikle birlikte herhangi bir felsefeden uzak çocuklar yetişmektedir.

Genç nesil için aikido kendi içerisinde bir felsefe oluşturarak doğru yönlendirmeler ile toplum içerisinde bir uyum sağlayacaktır. Ve bununla birlikte kendi kendisine bir yaşam gücü sağlayıp geleceğe dair kendi yolunu kendi çizmiş olacaktır. Evlatlarımızın gelişimlerini tamamlayarak toplum içerisine entegre olmasının sağlaması için erken yaşlardan itibaren spora ve sportif faaliyetlere yöneltilmesi gerekmektedir. Kendi içerisinde bir felsefesi olan ve düşünmeyi, düşündükçe sorgulamayı öğreten bir spor olması çocuğun gelişimi üzerinde çok etkilidir. Çocuklar için bu branş en ideal dövüş sanatlarının başında gelmektedir.

Aikido Kazanımları

Çocuklarımız aikido ile sadece bir saldırı ve savunma sanatı öğrenmeyecektir. Nerede kendisini savunacağını, nerede saldıracağını ve bununla birlikte saldırı ve savunma felsefesini öğrenecektir. Fikri faaliyetleri olmayan ve pasif bir birey olmaktan çıkan çocuklarımızın aikido gibi felsefesi olan sporlara yönlendirilmesi toplum açısından da büyük bir kazanım olacaktır. Bu savunma sporu ile ilgilenen çocuklarımız hayata yaşıtlarından daha erken olarak farkındalık ve uyum problemleri açısından gelişmiş ve hayata böylece bir adım önde olarak atılmış olacaktır. Bu sporun teknikleri ile birlikte, felsefesi de öğrenilmiş olacaktır.

Çocuklar İçin Aikido

Aikidonun felsefesi ve faydası kavrandığı zaman, farkındalık, düşünme, fikir üretme, var olan duruma uyum sağlama gibi birçok sosyal hayat içerisinde insanı rahatsız eden durumlar ve bu durumlara karşı alınacak ya da alınması istenen birçok şey öğrenilmiş olacaktır.

İlginizi Çekebilir :  Evvabin Namazı Nedir Nasıl Kılınır Ne Okunur Ve Fazileti
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ