5000 Yıllık Çankırı Tuz Mağarası Ve Hakkındaki Bilgiler

Dünyada ve güzel ülkemizde gezilmesi ve görülmesi gereken yerleri Bilginler.net ekibi olarak Gezi Rehberi bölümümüzde siz değerli takipçilerimize aktarmaya çalışmaktayız. Bu yazımızda ise 5000 Yıllık Çankırı Tuz Mağarası Ve Hakkındaki Bilgiler konulu makalemizi inceleyelim.

Çankırı Tuz Mağarası

Çankırı Tuz Mağarası Hakkında Bilgi

Aslında bir Tuz madeni olmasına karşına halk arasında mağara denmesi sebebi ile Çankırı Tuz Mağarası olarak bilinen kaynak alanı Hititler tarafından keşfedilen ancak tabii ki  bugünkü ile kıyaslanamayacak farklı tekniklerle tuz çıkarımının sağlandığı bir maden olma özelliği tutuyor. Mağaraya girişler araçlarla yapılabiliyor ve aynı zamanda Tuz Mağarası içerisinde sokaklar bile bulunmakta. Çankırı Valiliği tarafından devam eden turizmin arttırılmasına yönelik çalışmalar sayesinde mağara içerisinde kafeteryalar ve restoranlar bile inşa edilmiştir.

Hem yaz aylarında hem de kış aylarında mağara içi sıcaklığın 15-17 derece arasında seyretmesi de mağaranın diğer bir ilginç özelliği ve tuz mucizesi olarak dikkat çekmekte. Günümüze mağaranın işleyişinin daha optimize bir hale getirilmesi maksadı ile yapılan 2 ekstra kapının ardından ise bu durumun artık korunamadığı söylentileri de mevcut.

Çankırı Tuz Mağarası Eşek

Bunlara ek olarak yaklaşık 200 yıl önce mağara içerisinde ölen bir eşek bedeni tuz yatağına düştüğü için günümüze kadar korunarak gelmeyi başarmıştır.

Akciğer Hastalıkları ve Tuz Mağarası

Her ne kadar günümüzde test edilen ve onaylanan bir gerçek olarak belirtmek mümkün olmasa da geçmiş yıllarda Polonya’da tuz madenlerinde çalışan insanların astım, koah, kronik bronşit gibi akciğer hastalıklarından daha az etkilendiği gözlemlenmiştir. Bu durumun tuzun iyonize edici etkisine bağlı olarak geliştiği bilimsel teoriler arasında yer almaktadır. Bunun ardından dünyanın birçok yerinde kapıları akciğer hastalığı bulunan insanlar tarafından aşındırılan tuz mağaraları günümüzde dahi bu sebeple ziyaret edilmeye devam edilmektedir. Mağara içerisinde bu amaçla ziyaret gerçekleştirecek kişiler için gerekli her türlü alan ve ihtiyaç sağlanmış durumdadır.

İlginizi Çekebilir :  Meleklerin Meleği Cebrail Meleği ve Cebrail Meleğinin Görevleri Nelerdir

Tuz içerisinde yer alan minerallerin bağışıklık sistemi ve eklem ağrıları konusunda da oldukça pozitif etkilerinin olduğu bilinmekte. Bu sebep dolayısıyla mağarayı ziyaret ederek hediyelik tuz alan insan sayısının da oldukça yüksek olduğu vurgulanmaktadır.

Mağara Tuzu ve Kalitesi

Maden içerisinde gerçekleştirilen çalışmalar ile elde edilen Kaya tuzu Dünya üzerindeki en iyi kalite tuzlardan biri kabul edilmekte. Bunun yanında konstantre tuz denen ve üretimi bir hayli emek isteyen ürün de Çankırı Tuz Mağarası’ndan elde edilebilmekte. Bu ürün oldukça yüksek ticari değere sahip olmasının yanında ülkemizden ihraç edilenler listesinde de kendine yer bulmuş durumda olması ile de göğüs kabartıyor.

Çankırı Tuz Bloğu Heykelleri

Çankırı Tuz Mağarası Turizmi

Şehre son yıllarda gerçekleşen turistik ziyaretleri olumlu yönde etkilediği ve bunun her geçen yıl arttığı kanısı tuz madeninin yer aldığı  Balıbağa köyü içerisinde konaklamaya müsait olan birçok tesis bulunurken bölge il merkezinden gelip geri dönen çok fazla sayıda ziyaretçiyi de konuk etmektedir. Turizm amaçlı yapılan geliştirmelerde Polonya’da bulunan diğer bir büyük tuz madeni olan Wieliczka tuz madeni model olarak kullanılmış ve bugün mağara içerisinde yer alan, ünlü heykeltraşların imzasını taşıyan tuz bloğu heykelleri projesi de buradan esinlenilerek hayata geçirilmiştir.

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz bir diğer makalemiz olan Türkiyenin En Büyük İkinci Mağarası Oylat Mağarası Hikayesi Ve Özellikleri konulu makalemiz için lütfen linke tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ