5 Adımda Evde Peynir Yapmanın Kolay Tarifi

Protein ve D vitamini deposu olan peynir kahvaltı sofralarında olmazsa olmazlarımızdandır. Ancak dışarıdan katkı maddesi bulunmayan peynir satın alma neredeyse mümkün değil gibidir. Bu yüzden bu yazımızda siz okuyucularımıza evde kendi yapımınız ile peynir yapmanın 5 adımda kısaca anlatımını yapacağız. Ayrıca bu yazımızda sizlere iki şekilde peynir yapımından bahsedeceğiz.

Evde Peynir Yapımı

5 Adımda Evde Peynir Yapmanın Kolay Tarifi

Peynir Mayası Kullanılmadan Yapılan Peynir Tarifi

Gerekli malzemeler:

5 kg süt

½ çay bardağı sirke üzüm veya elma hangisi bulunuyorsa

½ limon

1.Öncelikli olan süt bir süzgeç yardımı ile tencereye aktarılır. İçerisinde bulunan toz ve ya yabancı cisimlerin arındırılması işlemi gerçekleştirilir. Süt kaynamaya başladıktan soğumaya bırakılır.

 2.Serçe parmağınızı süte daldırdığınızda ısısına dayanabilecek durumdaysanız, süt ılınmıştır ve peynir yapımına hazırdır. Ancak eliniz de yanma hissettiyseniz biraz daha beklemekte fayda vardır. Sütümüz ılındıktan sonra tencere içine yarım çay bardağı sirke eklenir. Elma veya üzüm fark etmez evinizde hangisi mevcut ise kullanabilirsiniz. Her iki malzemeler ekledikten sonra tercihen tahta bir kaşık yardımı ile bir tam tur dönecek şekilde karıştırma işlemi yapılır. Yalnızca bir kere karıştırınız.

3.Tencerenin kapağını kapatılır ancak herhangi bir örtü ile sarılmaz. Yaklaşık 1 saat bekletilir.1 Saat sonunda tencerenin üzerinde yeşil su çıkacaktır. Yeşil su çıkma işlemi bittikten sonra mayalanma gerçekleşmiştir.

4.Bir tülbent ya da bez parçası içine tencerede oluşan peynir ve yeşil su karışımı dökülür ve süzülmesi için beklenilir.

5.Peynir oluşumunun bulunduğu bez torbanın üzerine sert bir şey konularak  hem iyice süzülmesi hem de peynirin iyi bir şekil alması sağlatılır. Yaklaşık olarak 3-4 saat beklemenizde fayda vardır. Eğer uyumadan önce bu işlemleri gerçekleştirirseniz sabaha karşı çok iyi bir süzme işlemi ve peynir olacaktır. Peynirlerinizi dilimleyerek ya da kalıp şeklinde dolabınızda saklayabilirsiniz. Afiyet olsun.

Pratik Peynir Tarifi

Peynir Mayası Kullanılarak Yapılan Peynir Yapılışı

1. Sütü kaynatma işlemini yukarıda bulunan sıralama ile aynı şekilde yapılır.

İlginizi Çekebilir :  Havale Nedir EFT Nedir ve Havale İle EFT Arasındaki Fark Nelerdir

2.Sütün ılınma işlemi gerçekleştikten sonra 5 kg süt içerisine 1 kapak maya eklenir.

3.Bir tam tur karıştırma işlemi yapıldıktan sonra tencerenin kapağını kapatılır. İsterseniz maya ile yapılan peynirin mayalandığı tencere bir örtü ile sarılabilir.

4.Yeşil su işlemi çıktıktan sonra süzme işlemleri yapılır.

5.Üzerine sert bir cisim konularak hem süzülmesi hem de şekil alması sağlanır. Peynirinizi dilerseniz dilimler halinde dilerseniz kalıp şeklinde buzdolabında saklayınız. Afiyet olsun.

İlginizi çekebilecek olan bir diğer yazımız Evde Pratik Kefir Yapımı konulu makalemiz için lütfen linke tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ